"Stulecie Winnych" to powieść, która pochłania bez reszty. Jest w tej trylogii ponadczasowość i prawda uniwersalna. Jest wreszcie wspaniała opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne…
Издательство: Wydawnictwo Zwierciadło Sp. z o.o.

21 июня 2020 г. 14:20

5 Столетие Винных

Я уже очень давно хотела почитать какую-то добротную семейную сагу, основные события которой разворачиваются в Польше. Поэтому не смогла удержаться, когда эта книга попалась мне на глаза.

Перед нами потрясающая своим размахом история семьи, живущей в небольшом городке под Варшавой. Мы знакомимся с ними в день рождения двух девочек-близняшек, Анны и Марии, появление на свет которых стоило их матери жизни. Впереди - две мировых войны, ПРЛ, бандитские 90-е и прогрессивный 21-й век, который тогда, в 1914-ом никто не мог себе представить.

Большая семья, которой на протяжении всего столетия удается удержаться вместе, пара двойняшек в каждом поколении, скелеты в семейных шкафах, семейные радости и горести, собственные "черные овцы" и выдающией личности - огромный кирпич я проглотила на одном…

Stulecie Winnych, роман

Год издания: 2018

Язык: Польский

Oprawa: twarda
Liczba stron: 680

Tytułowych Winnych czytelnik poznaje w momencie trudnym – dla samej rodziny, dla ich rodzinnego Brwinowa i dla kraju, którego od ponad wieku nie ma na mapie. Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej na świat przychodzą pierwsze w rodzinie bliźniaczki. Niestety w chwili narodzin Ani i Mani umiera ich matka. Po kilku miesiącach wybucha najstraszliwsza z dotychczasowych wojen, która dotkliwie zrani Winnych, tak jak setki tysięcy polskich rodzin. Radość z odzyskanej niepodległości trwa zaledwie dwadzieścia lat. 1 września 1939 roku, w pierwszym dniu kolejnej wojny, na świecie pojawiają się kolejne bliźniaczki – córki Mani. Przez długie lata wojenna zawierucha zabiera i oddaje bliskich w najmniej oczekiwanych momentach. A później trzeba poskładać życie na nowo. Bohaterowie zmagają się z powojenną rzeczywistością, z niechcianym ustrojem, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Kolejnym pokoleniom rodziny Winnych będzie dane doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w ostatnich dekadach XX wieku – kryzysu gospodarczego i pustych półek, stanu wojennego i powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z trudną rzeczywistością dopiero co odzyskanej wolności.
Za każdym razem, gdy czytelnik ma wrażenie, że wszystko się już układa, że kręte drogi wreszcie się prostują, a ludzie znajdują właściwe ścieżki, przejeżdża czołg historii, siejąc zniszczenie i żłobiąc głębokie koleiny w życiorysach bohaterów. I w tym też leży piękno tej sagi – w nieprzewidywalności.

Столетие Винных (2019 – 2020) 2 сезона, 26 серий.

Кураторы

21 июня 2020 г. 14:20