4,5

«Гляну я ў аконца…» — другі раман з «Менскай трылогіі» Сяргея Пясецкага, славутага польска-беларускага празаіка. Аўтар з уласцівай яму каларытнасцю распавядае пра закрытае і поўнае таямніц…
Цикл: Менская трылогія, книга №2
Издательство: Логвінаў

14 декабря 2018 г. 20:27

Яго проза грунтавалася на найбольш экстрымальных і прыгодніцкіх гадах жыцця, таму мае даволі біяграфічны характар. Гэта датычыцца і "Гляну я ў аконца...", где, на прыкладзе ўжо знаёмых па "Яблычку" герояў, працягваецца аповяд пра Менск 1918 года. Час небяспечны як для звычайнага насельніцтва (фраераў), так і для зладзеяў (блатных). Нават прысутнасць немцаў у горадзе (час Першай Сусветнай вайны) адыходзіць на другі план, калі жыцце і без таго ўскладняецца шматлiкiмi аблавамі і здрадамі. ⠀

Тым не менш, Пясецкі пісаў так, што не задумваючыся спачуваешь адмоўным персанажам. Таму і іх забойствы ўспрымаюцца балюча. Аўтар таксама майстар напружанных фіналаў - хочацца адразу працягваць чытаць далей, а наступная кніга яшчэ не выдадзена. Што ж рэжым пачакуна ўключаны

ISBN: 9786098213515

Год издания: 2018