4,2

"Уладар" — найбольш вядомы твор Нікало Мак’явэлі (1469—1527), выбітнага італьянскага палітычнага дзеяча і мысляра, філосафа і літаратара эпохі Адраджэння.
Серия: Галерэя чалавечай думкі
Издательство: Зьміцер Колас

27 марта 2024 г. 11:49

0 Спроси меня как

А можешь и не спрашивать, говорит Макиавелли, я и так расскажу. Кому-кому только одному, самому великолепному (ну или нет, или его внуку, я пока не решил).

Макиавелли много читал о государях древности, много смотрел на развеселые европейские страны и их увлекательные дружбы друг против друга, много думал о человеческой природе в целом, а потом сделал соответствующие выводы. Донести выводы до читателя конкретного (которому трактат посвящен) и читателя массового (потому что опубликовано) дело то ли хорошее (чтобы менее внимательным правителям можно было не думать, а сразу расти над собой), то ли плохое (тем, кто хочет поработить и угнетать, тоже думать не надо).

Про начинку говорить то ли не хочется, то ли бессмысленно: человеколюбие и предосторожность заставляют Макиавелли говорить…

ЗМЕСТ

Раздзел I. Колькіх кшталтаў бываюць уладарствы і якімі спосабамі яны набываюцца
Раздзел II. Пра ўладарствы спадчынныя
Раздзел III. Пра ўладарствы мяшаныя
Раздзел IV. Чаму царства Дарыя, заваяванае Аляксандрам, не паўстала супраць яго наступнікаў пасля яго смерці
Раздзел V. Як кіраваць гарадамі альбо дзяржавамі, якія заваяваныя жылі па сваіх законах
Раздзел VI. Пра новыя дзяржавы, здабытыя праз уласную зброю і асабістыя вартасці
Раздзел VII. Пра новыя дзяржавы, здабытыя праз чужую зброю і ласку лёсу
Раздзел VIII. Пра тых, хто набывае ўладу злачынствамі
Раздзел IX. Пра грамадзянскую дзяржаву
Раздзел X. Якім чынам павінна вымярацца сіла кожнай дзяржавы
Раздзел XI. Пра царкоўныя дзяржавы
Раздзел XII. Пра тое, колькіх кшталтаў бываюць войскі, і пра жаўнераў-наймітаў
Раздзел XIII. Пра войскі падсобныя, змяшаныя і ўласныя
Раздзел XIV. Як уладару належыць ставіцца да ваеннай справы
Раздзел XV. Пра тое, за што людзей, і асабліва ўладароў, хваляць ці ганяць
Раздзел XVI. Пра шчодрасць і ашчаднасць
Раздзел XVII. Пра лютасць і літасць і пра тое, што лепш – каб цябе больш любілі, чым баяліся, ці наадварот
Раздзел XVIII. Наколькі ўладары мусяць быць верныя свайму слову
Раздзел XIX. Як пазбегнуць пагарды і нянавісці
Раздзел XX. Ці ёсць карысць у крэпасцях і шмат у чым іншым, што звычайна робяць уладары
Раздзел XXI. Як уладару належыць сябе паводзіць, каб быць шанаваным
Раздзел XXII. Пра сакратароў, якіх трымаюць пры сабе ўладары
Раздзел XXIII. Як пазбягаць лісліўцаў
Раздзел XXIV. Чаму ўладары ў Італіі страчвалі свае дзяржавы
Раздзел XXV. Якую ўладу мае над чалавечымі справамі лёс і як яму можна супраціўляцца
Раздзел XXVI. Заклік узяць Італію ў свае рукі і вызваліць яе ад варвараў

Каментар

ISBN: 978-985-6783-47-3

Год издания: 2008

Язык: Белорусский

Пер. з італьянскай З. Коласа. — Мінск: Зміцер Колас, 2008. — 134 с. — (Галерэя чалавечай думкі).

Пераклад зроблены з выдання Niccolo Machiavelli. Il Principe e opera politiche minori (Firenze, Successori Le Monnier, 1888).

Кураторы

27 марта 2024 г. 11:49

0 Спроси меня как

14 декабря 2023 г. 12:14

Книга отлично подойдёт для изучения политологии. Как развивалась история государственности. В целом, Макиавелли рассказывает о том, как можно удержать власть в разных ситуациях. И приводит примеры, подчёркивая, что тот или иной правитель мог совершить или же не совершать те или иные ошибки. Также в книге описываются и иные моменты в области политологии. Какие виды могут быть государства. Как они устроены. В своей книге помимо истории и "теории", Макиавели даёт дельные советы, которые могут пригодиться не только правящей элите. Также автор довольно много внимания уделяет, как укрепить власть при завоевании. При разных рзавоеваниях. В то время, думаю, это можно было использовать как справочник. Да и сейчас мысли, с которыми с нами делится Макиавели, можно внедрять и сейчас. Хотя и…

Подборки