Кніга ўяўляе сабой зборнік успамінаў і разважанняў аўтара аб падарожжах, у час якіх ён неаднаразова наведваў краіны Цэнтральнай і Усходняй Еўропы — Славакію, Венгрыю, Славенію, Харватыю, Албанію,…
Серия: Сярэдняя Эўропа. Эўрапейскі лятуценнік
Издательство: Зміцер Колас

28 сентября 2018 г. 21:11

Як усё найлепшае ў жыцці, "Шлях у Бабадаг" здарыўся са мной выпадкова – кнігу проста знянацку параіў прадавец у кнігарне. Аповед аб падарожжы па краінах Паўднёвай і Усходняй Еўропы, сярод якіх Румынія, Україна, Венгрыя? Загарніце!

Кніга - сапраўднае глыбокае экзістэнцыяльнае вандраванне, як па вёсках і мястэчках, так і па закавулках уласнай душы, адвечная спроба пошукаў сябе і свайго прытулку ў свеце. Гэта гісторыя вандроўніка, якога вядзе шлях спазнання, інтуіцыя і старая падзёртая мапа. Аўтар распавядае так, як узгадвае свае дарогі, часам урыўкамі, пераскоквая з месца ў месца, адыходзячы ўбок у развагах, час ад часу блукаючы ў думках, ходзячы па коле.

“Гура-Гумарулуй, Кімпулунг-Маладавенеск, Ватра-Дорнэй, углыб зялёнай Букавіны, паміж лясістых гор, і я, уласна кажучы, не памятаю нічога…

ЗМЕСТ

Гэты страх
Славацкая двухсотка
Рашынары
Наш батько
Апісанне падарожжа праз усходнюю Венгрыю ва Украіну
Бая-Марэ
Цара секуілор, Секейфёльд, Секерланд
Краіна, у якой пачалася вайна
Шкіперыя
Малдова
Паром у галаці
Намёт, пастаўлены на новым месцы
Дэльта
На шляху ў Бабадаг

Заўвагі
Падзякі

ISBN: 978-985-6992-23-3

Год издания: 2012

Язык: Белорусский

Пераклад з польскай Марыі Пушкінай. — Мінск: Зміцер Колас, 2012. — 232. Цвёрдая вокладка

Пераклад зроблены паводле Andrzej Stasiuk. Jadąc do Babadag (Wołowiec, Wydawnictwo Czarne, 2004)

28 сентября 2018 г. 21:11