Паэзія Алеся Чобата стрыманая і адкрытая, як размова блізкіх людзей. Разважанні пра пакаленне і свой час, пошукі і надзеі, трывога і боль чалавека, складаны і цяжкі лёс роднага краю - галоўныя тэмы…
Серия: Першая кніга паэта

Torvald5

4 февраля 2020 г. 19:35

Прачытаўшы гэты зборнік вершаў яшчэ раз праз 27 гадоў, я падумаў: або гісторыя Беларусі развіваецца цыклічна і, напісаны праўдзіва і трапна, мастацкі твор можа быць абсалютна актуальным праз 30 гадоў; або Алесь Чобат, аўтар зборніка, пісаў у сваіх вершах пра будучыню і дакладна яе прадбачыў.

Зборнік выйшаў у 1992 годзе, а вершы відачна былі напісаны напрыканцы 80-х і на самам пачатку 90-х, калі яшчэ не было незалежнай Рэспублікі Беларусі, а тым больш яе прэзідэнта.

Але вось чытаеш зборнік і разумееш, што гэта дакладна пра наш сённяшні дзень:

Бацькі не хочуць да шыхтоў з сынамі, Чужы і мілы край яшчэ не з намі – Ні памяці, ні роспачы, ні слёз. Або:

Смяецца дурань местачковы З пакутаў матчынае мовы – За ім і тэхнікум, і пых. Жыве і спіць, бяды не мае. Начальства бок яго трымае – Само…

ISBN: 5-340-00967-X

Год издания: 1992

Язык: Белорусский

Рэдактар Леанід Дранько-Майсюк. Тыраж 1000 экз.

Torvald5

4 февраля 2020 г. 19:35