16 октября 2023 г. 16:46

5 Спойлер Супер! Рекомедую

Прочитала книгу на одном дыхании. Да, может книга больше для подростков, но то что действия происходят в родных и знакомых местах. То какие насущные проблемы затрагиваются, мне кажется, что каждый найдёт одну или даже больше историй про себя, или про своих друзей/знакомых.
Отдельное спасибо автору за чувство юмора. Читая книгу, смеялась от души. Некоторые шутки смаковала по несколько раз: и задумывалась, "а было ли бы так смешно, если бы это было написано на русском?" - кажется, что нет.

25 октября 2023 г. 00:35

5 10/10

Адна з невялікай колькасці кніг, якую я чытала з захапленнем і якая заставіла пасля сябе моцнае ўражанне.

У некаторых момантах адчуваецца, што гэта ўсё ж адаптацыя замежнага твору (калі вучыўся ў беларускай школе, некаторыя моманты выглядаюць казачна :D), але ж гэта не псуе твор, а надае яму нейкую іскрынку.  Адназначна рэкамендую раман не толькі падлеткам, але і тым, хто проста хоча панастальгіраваць

Sotofa

по имперским стаутам

15 января 2021 г. 13:33

Если хорошенько подумать, то я наверное никогда не читала книгу об обычной жизни подростков в самой обыкновенной школе. Но мне действительно очень понравилось всё, начиная от обложки и заканчивая выбором песен. И то, что это ретеллинг известной манги в минских реалиях мне тоже не испортило впечатлений, потому что мангу я не читала, да и минские реалии для меня оказались важной составляющей атмосферы.

Итак, всё как в аннотации: тихая и незаметная Соня Синичка признаётся в любви первому парню на деревне в школе, Максиму. Он сын богатых родителей, олимпиадник по всем предметам, играет в теннис, безупречно говорит по-английски и, разумеется, невероятно хорош собой. Не удивительно, что Сонино признание удостаивается исключительно презрительного "Фи, пошлятина" и Соня становится посмешищем для…

xbohx

Диванный Эксперт

11 июля 2020 г. 16:36

Як часта вы чытаеце падлеткавыя кнігі? Зразумела, пытанне да тых, хто з гэтага ўзросту ўжо выйшаў. Многія людзі перастаюць чытаць такія творы, калі становяцца дарослымі, але ж для мяне дзіцячая і падлеткавая літаратура — гэта добры спосаб адпачынку. Калі надакучваюць сур’ёзныя дарослыя кнігі з іх сур’ёзнымі дарослымі праблемамі — можна занурыцца свет, з якога сам, здаецца, не так даўно выйшаў. Таленавітая беларуская паэтка і перакладчыца Марыя Мартысевіч вырашыла крыху перакваліфікавацца, і пасля сур’ёзнай дарослай эпісталярнай паэмы “Сарматыя” выдала захапляльнае падлеткавае чытво. Праўда, пад псеўданімам Ева Вайтоўская, бо кніга адрозніваецца ад напісанага Марыяй раней. Вокладка ў стылі “манга” ў кнізе не проста так: твор заснаваны на сюжэце аднайменнай японскай мангі, якая выходзіла ў…