Наша гісторыя № 3 — 2018 (часопіс)

4,2

Перад вамі трэці нумар новага часопіса «Наша гісторыя». Да сёння ў Беларусі слаба развіта сістэма папулярызацыі нацыянальнай гісторыі. З гэтага сыходзіць місія рэдакцыі — пераадолець разрыў паміж…
Серия: Часопіс «Наша гісторыя»
Издательство: Суродзічы

xbohx

Диванный Эксперт

14 июня 2019 г. 23:58

Адкрываецца часопіс вялікім артыкулам пра Івана Шамякіна. Адзін з самых папулярных беларускіх пісьменнікаў савецкіх часоў не выклікае ў мяне цёплых пачуццяў. Чытала многае з яго твораў і разумею, за што яго тады любілі, але сама не прымаю яго творчасць. Да таго ж і асоба літаратара даволі неадназначная, а доўгі час у мяне ва ўніверы выкладалі яго дачка і ўнучка, і гэта быў спецыфічны вопыт судакранання з сям’ёй Шамякіных. Але артыкул прачытаць вельмі раю. Яшчэ на літаратурную тэму ў часопісе: агляд кнігі эканамістаў Дарона Аджэмаглу і Джэймса Робінсана “Чаму нацыі занепадаюць. Паходжанне ўлады, багацця і беднасці”, урывак з “Пушчанскай адысеі” Аляксея Карпюка (як ілюстрацыя да артыкула пра рэйкавую вайну), урывак з новай кнігі выдавецтва “Галіяфы” пра сям’ю Храптовічаў-Буценевых і…

ТЭМА
Іван Шамякін: Як жыла эліта БССР

ПОШТА І ВОДГУКІ
Дзякуй за цуд, стараверы, «Гэта ж мая цётка Маня!», Шароеўка Чэрыкаўскага раёна, як хавалі гармату ў Пярковічах...

ВАЙНА
Жыццё і смерць на мяжы з Рэйхам. Як нечакана перапляталіся лёсы беларускіх партызан, нямецкіх салдат і калабарантаў, піша Антон Рудак
«Чакайце, я вярнуся па вас...» Пінхас Малевіч — футбаліст яўрэйскай каманды «Макабі» з Гродна — сам уратаваўся ад немцаў, а сям’я яго засталася тут і загінула. Расказвае Руслан Кулевіч
«Ніхто не хацеў ехаць на Баранавічы». Рэйкавая вайна: якое гэта было пекла для беларускіх чыгуначнікаў

ВАЙСКОВАЯ ГІСТОРЫЯ
Базыль Маргелаў і Янка Якубоўскі: хто і што пісаў у беларускамоўную «Чырвонаармейскую праўду». Піша гісторык Віталь Чырвінскі

НАРОДЫ БЕЛАРУСІ
Галендры. Яны жылі пад Брэстам і ад іх засталіся толькі кветкі і камяні. Піша Віктар Місіюк

ВОСЬ СІМВАЛ ТВОЙ...
Баявыя журавы старажытных літвінаў. Сур’ёзна! Расказвае доктар гісторыі Алесь Белы

АДКУЛЬ НАШ РОД
Падляшане, якія абудзілі беларусаў. Пра Міхала Баброўскага і Ігната Даніловіча піша кандыдат сацыялагічных навук Павел Церашковіч

МАЛАЯ РАДЗІМА
На магіле маскоўскіх стральцоў. Аляксей Бацюкоў піша пра магілёўскае паўстанне 1661 года

БЕСТСЕЛЕР
Чаму адны краіны багатыя, а другія — бедныя. У 1977 годзе славуты англійскі эканаміст Самуэльсан даводзіў, што савецкая эканоміка найлепшая…

ПРА-СВЕТ
Чаму Азербайджан не Арменія. Чаму ў Азербайджане — дынастыя, а ў Арменіі і Грузіі — дэмакратыі? Гістарычныя прычыны аналізуе кандыдат гістарычных навук Анжаліка Пабеданосцава Кая

ТУРЫСТЫЧНЫЯ КІРУНКІ
Македонія: малая краіна з вялікімі пантамі

ВЯЛІКАЕ КНЯСТВА ЛІТОЎСКАЕ
Імперскія тытулы для літвінскіх магнатаў. Піша гісторык Павел Булаты

ФІНАНСЫ
Шэсць валют на адзін горад. Як жыў Мінск пад нямецкай акупацыяй у 1918 годзе, расказвае кандыдат гістарычных навук Юлія Латушкова

ДОЛЯ
Як беларус пад Смалявічамі 11 гадоў трымаў у рабстве француза. Быў скандал, але сельсавет стаў на бок беларуса

ПРОСТЫЯ РЭЧЫ
Вагі з дзедавай крамы: бязмен часоў Скарыны

МОДА
Колер сцягна напалоханай німфы: замнога любоўных радасцей

КУХОННЫЯ ГІСТОРЫІ
Піражкі рыэлтара. «Вы будзеце першая, у каго я выстралю»

МЕМУАРЫ
Хронікі сям’і Храптовічаў-Буценевых. Паляванне ў Шчорсах

ЦТ
Праверце, як бы вы здалі ЦТ па сусветнай гісторыі. Набераце 100 балаў?

ДЗІЦЯЧАЯ СТАРОНКА
Героі беларускай гісторыі расказваюць пра сябе: Бона Сфорца д’Арагона