Наша гісторыя № 1 — 2018 (часопіс)

4,4

Перад вамі першы нумар новага часопіса «Наша гісторыя». Да сёння ў Беларусі слаба развіта сістэма папулярызацыі нацыянальнай гісторыі. З гэтага сыходзіць місія рэдакцыі — пераадолець разрыў паміж…
Серия: Часопіс «Наша гісторыя»
Издательство: Суродзічы

ТЭМА. КАСТУСЬ КАЛІНОЎСКІ: ЧАМУ ЯМУ НЯМА РОЎНЫХ
Загадка бацькі Каліноўскага. Пра Сымона Каліноўскага, які перажыў свайго славутага сына, піша кандыдат гістарычных навук Андрэй Кіштымаў
Колер пратэсту чорны. Цікавыя факты пра ўдзел жанчын у падзеях 1860-х гадоў — з кнігі кандыдата гістарычных навук Алены Сакольчык (Фірыновіч)
Забіць Мураўёва: Дзёрзкі, але непрадуманы план паўстанцаў
Генерал Урублеўскі: каліновец, камунар, інтэрнацыяналіст. Партрэт найбліжэйшага паплечніка Каліноўскага аднаўляе вайсковы гісторык Віталь Чырвінскі
Дзённік 14-гадовага паўстанца, высланага ў Сібір. Пра ўнікальны экспанат Гродзенскага гісторыкаархеалагічнага музея піша гісторык Васіль Герасімчык

ТЭСТ
Хто вы з камандзіраў паўстання? Даведайцеся, як склаўся б ваш лёс у 1863-м і хто з паплечнікаў Каліноўскага вам найбліжэйшы

ВАЙНА
З ГУЛАГа — на рэйхстаг. Генерал Міхаіл Букштыновіч — пра ўраджэнца Ашмянскага раёна піша доктар гістарычных навук Эмануіл Іофэ
Вайна пасля вайны. Антысавецкія партызаны і падпольшчыкі ў пасляваеннай Беларусі

СПЕЦСЛУЖБЫ
Кім Філбі: беларускі след савецкага разведчыка шукаў гісторык Антон Рудак

СІМВАЛЫ
Беларускім сцягам мог стаць трыкалор, але вайскоўцам спадабаўся бел-чырвона-белы. Піша кандыдат гістарычных навук Уладзімір Ляхоўскі

ВАЙСКОВАЯ ГІСТОРЫЯ
Раскрадзены арсенал. Як шведы, рускія, палякі і немцы пазакопвалі, павывозілі і патапілі ўнікальную калекцыю Нясвіжскага замка піша кандыдат гістарычных навук Мікола Волкаў

КАЛЕКЦЫІ
Мая сабачая справа. Пра сваю калекцыю сабачых жэтонаў расказвае Аляксандр Ачарэтні

ГАСПАДАРЫ
Рыгор Мазалеўскі — самы багаты селянін Гродзенскай губерні. Піша доктар гістарычных навук Сяргей Токць

НАША СТРАВА
Ці трэба абуваць беларускіх сыравараў у лапці? Даўней беларускія малочныя прадукты цаніліся не менш, чым цяпер. Нават у Брытаніі — раскапаў доктар гісторыі Алесь Белы

НАРОДЫ БЕЛАРУСІ
Транты, цымэс, цуцык. Як ідыш быў дзяржаўнай мовай Беларусі, піша доктар гісторыі Андрэй Замойскі

ПРА-СВЕТ
Сірыя: сакрэт Асадаў. Як адна сям'я 50 гадоў трымае краіну пад жорсткім кантролем, пішуць знаўцы Блізкага Усходу доктар паліталогіі Сяргей Богдан і кандыдат гістарычных навук Анжаліка Пабеданосцава Кая

ТУРЫСТЫЧНЫЯ КІРУНКІ
Адэса, Затока, Белгарад-Днястроўскі. Пра татарскую Затоку, беларускія мясціны Адэсы і 4-метровыя сківіцы заснавальніка Белгарада-Днястроўскага расказвае адэсіт Алег Лугавы

ЛІТАРАТУРА
Нямецкі прынц Багуслаў Радзівіл. Гэта як “Тры мушкецёры”, толькі на беларускім матэрыяле

КУХОННЫЯ ГІСТОРЫІ
Рэцэпты ад мудрай пані. Ваўкавыскі сняданак не горшы за англійскі

НУМІЗМАТЫКА
Літоўскі ізрой. Ці былі ў ВКЛ футраныя грошы? Расказвае нумізмат Дзмітрый Гулецкі

ЦТ
Праверце, як бы вы здалі ЦТ проста зараз. Набераце 100 балаў?

ДЗІЦЯЧАЯ СТАРОНКА
Героі беларускай гісторыі расказваюць пра сябе

КОМІКС
Францыск