Here is the first object-oriented development book to provide specific experience-based guidelines to help developers make the right design decisions. This book offers the next step for readers that…
Издательство: Addison-Wesley

3 сентября 2010 г. 10:08

Превосходная книга, в которой автор описывает правила хорошего дизайна объектно-ориентированного программного обеспечения. Советую держать на одной полке (в одной папке) с такими must read книгами как: Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software и Refactoring: Improving the Design of Existing Code.

ISBN: 0-201-63385-X

Год издания: 1996