Egyptian Hieroglyphs for Complete Beginners: The Revolutionary New Approach to Reading the Monuments

Bill Manley

An entirely fresh and accessible approach to reading ancient Egyptian hieroglyphs by a proven expert, this step-by-step introduction assumes no previous knowledge of grammar or ancient…
Издательство: Thames & Hudson

2 октября 2021 г. 13:19

Очень качественный метод постепенного погружения читателя в лексику и синтаксис древнеегипетского языка эпохи Среднего царства. Прочувствовал любовь автора к данному материалу: языковым и культурологическим сведениям. Энтузиазм автора меня действительно заразил. Очень за это ему благодарен!

ISBN: 978-0500051726

Год издания: 2012