Arthur Reil’s book is excellent value. It’s excellent value because not only will you read it more than once, to try to get the heuristics into your head, you’ll probably find yourself dipping in…

3 сентября 2010 г. 10:08

Превосходная книга, в которой автор описывает правила хорошего дизайна объектно-ориентированного программного обеспечения. Советую держать на одной полке (в одной папке) с такими must read книгами как: Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software и Refactoring: Improving the Design of Existing Code.

3 сентября 2010 г. 10:08