21 июня 2016 г. 00:41

5 У вянку цытат

"Вянок" - адзіная прыжыццёвая кніга Максіма Багдановіча, як любяць казаць. Але яшчэ гэта адна з тых кніг, якую я перачытваў не адзін раз. Гэта кніга, якая можа стаць настольнай для каго-небудзь з вас, бо прыдатная на ўсе выпадкі жыцця. Кніга, пра якую можна казаць бясконца... Вырашыў звузіць рэцэнзію да цытацыі і падзяліцца з вамі цытатамі, якія я знайшоў у "Вянку". Пра творчасць Максіма Багдановіча часта кажуць у кантэксце сусветнай літаратуры, у які ён сам упісаў беларускую літаратуру. І праз цытаты ў тым ліку. Вось напрыклад, цытата ў вершы «Вечар»:

Голас полем пракаціўся, У бары аддаўся: «А дзе ж тая крынічанька, Што голуб купаўся».

Гэта цытата неатрыбутаваная, г. зн. у ёй не пазначана першакрыніца. У народнай песні заляцанне хлопца да дзяўчыны атаясамліваецца з купаннем у…

Morra

27 июля 2010 г. 18:18

На мой взгляд, Максим Богданович - один из самых искренних и талантливых белорусских поэтов, который тонко и изящно сочетал белорусский язык и европейские традиции стихосложения. Его сонеты просто чудесны. Как и многие другие, увы, умер совсем молодым, в 25 лет.. Впрочем, вряд ли он мог ждать чего-то хорошего от советской власти. "Вянок" - единственный сборник стихов, изданный при жизни.

Silviabianca

28 июля 2010 г. 10:47

Ў краіне сьветлай, дзе я ўміраю У белым доме ля сіняй бухты Я не самотны, я кнігу маю З друкарні пана Марціна Кухты.

Как сейчас помню эту книгу на полке у бабушки, и как она мне говорила, когда я была маленькой, что это единственная книга нашего замечательного поэта, который умер молодым. Когда я стала постарше, она дала мне ее почитать и за школьные годы я перечитала ее не раз и не два. Да было это и по требованию школьной программы, но и по собственному желанию тоже. Потому как очень нежная, очень лиричная книга, которая берет за душу. И порой даже не понятно, как такой молодой человек, каким был Богданович, смог написать такие зрелые и проникновенные стихи.