Сёння я не хацела б з сабой сустракацца

Герта Мюлер

2 апреля 2023 г. 19:33

3 3

Я дачытала. Некалькі разоў хацела бросіць кнігу, але як тады скласьці свой водгук? Мне не спадабалася. Адзнака 3 толькі з-за дзьвух старонак напрыканцы кнігі (апавяданьне дзядулі). Што робіцца ў галаве гэтай жанчыны? Што яна робіць са сваім жыццем? Гэта матылек, які кожны раз ляціць на агонь. Але гэта агонь сістэмы. Брудная кніга. Брудныя людзі ў ёй. Сумна.

xbohx

Диванный Эксперт

12 сентября 2021 г. 10:20

Нямецкая пісьменніца Герта Мюлер нарадзілася ў нямецкамоўнай вёсцы на паўднёвым захадзе Румыніі ў 1953 годзе. Нямецкая была для Мюлер роднай, а вось румынскую давялося вучыць пазней, калі яна вучылася ў гімназіі.

У 1979 годзе за адмову супрацоўнічаць з румынскімі спецслужбамі (Секурытатэ) Мюлер звольнілі з машынабудаўнічага завода, дзе яна працавала перакладчыцай. На той час Румыніяй кіраваў сумна вядомы Чаўшэску, і Мюлер была ўдзельніцай Aktionsgruppe Banat, групы нямецкамоўных пісьменнікаў Румыніі. Яны выступалі за свабоду слова, супраць цэнзуры ўраду Чаўшэску. У 1987 годзе Мюлер разам з мужам пераехала ў Заходні Берлін, дзе жыве і цяпер. Ну а 2009 год быў самым значным у яе пісьменніцкай кар’еры: Мюлер стала лаўрэаткай Нобелеўскай прэміі.

Сёлета Герта Мюлер была ўпершыню перакладзена на…