groslerka

Эксперт-любитель

24 ноября 2019 г. 20:12

Прычатала "Пошукі будучыні" ў межах кніжнай гульні "Игра в классики". Шчыра прызнацца, адвыкла я ад такой прозы, дзе ёсць белае і чорнае. Немцы ўсе дрэнныя, нашы - добрыя. Паны злосныя, мужыкі харошыя і ўсё такое. Хаця, зрэшты, сюжэт вельмі цікавы і вельмі трагічны. Па сутнасці - для ўсіх.

Калі я думаю пра гэтыя часы нашай гісторыі, то адчуваю толькі боль за сваіх продкаў. Жыць у той час - гэта вялікае выпрабаванне. Колы пекла - інакш і не скажаш. І назва кнігі ў гэтым плане вельмі ўдалая, асабліва адносна дзяцей. Бо калі тваё дзяцінства згублена, ты думаеш пра тое, як знайсці тую самую светлую будучыню для нашчадкаў, а святла не бачна: прыходзіць новае кола таго самага пекла.

Прынамсі зараз мы ведаем, што больш-менш светлая будучыня прыйдзе, але не хутка і не для герояў Чорнага.

18 июля 2012 г. 14:17

Ещё одна из книг про годы войны от белорусского писателя, которую стоит прочитать. Довольно интересный сюжет.