Тартак

Тартак 3,3

Тэма вайны, балючай народнай памяці пра яе ахвяр займае ў творчасці вядучага беларускага празаіка Івана Пташнікава асаблівае месца. "Тартак" - аповесць пра трагічны лес беларуская вескі, разам з людзьмі спаленай фашыстамі ў час блакады.

Серия: Беларуская проза ХХ стагоддзя
Издательство: Мастацкая літаратура

9 декабря 2014 г. 16:27

Пташнікава называць беларускім Фолкнерам. Асабіста я згодна з такім меркаваннем на ўсе сто. Сюжэты сваіх апавяданняў і аповесцяў ён бярэ з уласнага жыцця. Пры ўзнаўленні жыцця імкнецца да максімальнай паўнаты і ўсебаковага апісання пачуццяў герояў. Літаральна ўсе яго творы насычаны пейзажнымі, псіхалагічнымі і бытавымі падрабязнасцямі. Асаблівую ролю гэта грае ў яго малой прозе, напрыклад, такіх як "Алені", "Львы", "Алёшка", "Францужанкі". Апавяданні насычаны колерамі, пахамі. Такі сімвалізм на першы погляд здаецца незразумелым і занадта нагрувашчаным. Але над невялікімі апавяданнямі (з на першы погляд простым сюжэтам) трэба трошкі паразважаць. Тады перад намі адкрываецца майстэрства аўтара да паказу сапраўднага жыцця чалавека. Як бы сказаў мой дзядуля: "усё як у жыцці". Тут відавочнымі…

Тартак — Іван Пташнікаў , повесть

ISBN: 985-02-0496-6

Год издания: 2000

Язык: Белорусский

Пташнікаў, І. Тартак : пповесць і апавяданні / Іван Пташнікаў ; [маст. Г. Х. Вашчанка]. - Мінск : Маст. літ., 2000. - 459, [3] с. - (Беларуская проза XX стагоддзя).