4,7

«Чому я не хочу вертатись до СССР?» (інша назва — «Чому я не хочу вертатися на "родіну"?») — лист-памфлет Івана Багряного, у якому викладено політичну декларацію національної гідності й прав людини, яка пережила примусову репатріацію, насильство, тортури, приниження як колишній в'язень, остарбайтер, полонений, позбавлений власного імені.

У памфлеті Союз Радянських Соціалістичних Республік був представлений як «родіна-мать», що влаштувала геноцид проти власного народу, звідси й виникає інша уживана назва памфлету — «Чому я не хочу вертатися на "родіну"»?

Aidoru

1 июня 2017 г. 13:01

Біль цілої душі неможливо виразити у словах в тій мірі, щоб ці слова ожили і били, кидали каменюки у бідолашних читачів, але Івану Багряному вдалося зробити це.

Цей памфлет цінний не лише своїм змістом з точки зору історичного, але й з точки зору пам’яті, чесної пам’яті до тих, хто був жорстоко винищуваний протягом десятків років. Кожен рік – 1927, 1933, 1939, ба навіть 1947, що згадував автор, залишився тавром на душі українського народу.

Де ж вони ділися, ці 10 мільйонів українського населення? Що з ними сталося в країні «цвітучого соціалізму»?

Це питання лягає тяжким тягарем на душу бідолашного читача, який не може стримати свої сльози – сльози безсилого болю. Ти б’єш у розпачі кулаком о стіл, але це емоції, що не допоможуть, що не повернуть ті мільйони, мільярди патріотів.

Письменник…

Форма: документальное произведение