4,2

Krysty-Krysty

9 ноября 2019 г. 19:49

Баюся, што без спойлераў не змагу напісаць. Так што хто іх баіцца - апсік.

Безумоўна, гераіня паэмы Гражына выклікае цвёрдую асацыяцыю з рэальнай асобай Эміліяй Плятэр. Гэта клубок з жыцця-літаратуры, калі незразумела, жыццё паўтарае тэкст ці тэкст жыццё. Эмілія захаплялася гэтай паэмай у дзяцінстве і... узнавіла яе як змагла. Ужо самой Эміліі Адам Міцкевіч прысвяціў верш "Смерць палкоўніка". Каго ён натхніў і хто паўтарыла яго... Каміла Марцінкевіч? Алаіза Пашкевіч? Пакінем разбірацца галоўнай кампаратывістцы - спадарыні Гісторыі.

Дык вось, Гражына - юная жонка наваградскага князя. Зграбная і... спартовая. Любіць паляванне, а калі вяртаецца з яго конна, бывае, слугі блытаюць гаспадара і гаспадыню. Насамрэч ужо можна здагадацца пра сюжэт. Аднак саменькі фінал я не ўгадала.

Князь уцягнуты ў…

Форма: повесть

Язык: Белорусский

Кураторы

Krysty-Krysty

9 ноября 2019 г. 19:49

Баюся, што без спойлераў не змагу напісаць. Так што хто іх баіцца - апсік.

Князь уцягнуты ў…