3,9

Кроме нескольких писательских премий, Ольгерд Бахаревич получил за «Собак Европы» одну совершенно необычную награду – специально для него учреждённую Читательскую премию, которую благодарные…
Серия: Самое время!
Издательство: Время

26 марта 2024 г. 13:43

5 Беларускі "Стэпавы Воўк"

(толькі першая частка) Магічны тэатр. Уваход - толькі вар.ятам!

Чаму гэта добрая кніга? Стыль, густ, культурны капітал, яркасць вобразаў, праца з фанэтыкай - усё на ўзроўні якаснай эўрапейскай літаратуры. Смеласць быць незразумелым, не звяртаць увагі на магчымае незадавальненне людзей простых, нармальных, здаровых - безапеляцыйная смеласць быць сабой. Па-сапраўднаму захапляльны і такі блізкі сэрцу кожнага ненармальнага сюжэт, шчырасць у партрэтах персанажаў, несімпатычнасці галоўнага героя. Пачытаць яе прыемна, згадкі Менску і гучанне рэдкаўжывальнай шматпакутнай мовы выклікае замілаванне асабіста ў мяне.

Адзінае што, канешне, другасна (вторічно). Колькі ўжо такіх раманаў, персанажаў, сцэнаў было ў 20 стагоддзі! Трошачку набіла аскому. Пара наперад, да пасля-постмадэрнізму!

Але ўсё роўна…

ISBN: 978-5-9691-1932-1

Год издания: 2019

Твердый переплет, 790 стр.

Кураторы

26 марта 2024 г. 13:43

5 Беларускі "Стэпавы Воўк"

(толькі першая частка) Магічны тэатр. Уваход - толькі вар.ятам!

Але ўсё роўна…

Divnaja_Tigra

25 ноября 2023 г. 01:33

4.5 Беларусь - это Европа. Бабка. Лес. Козлик. Бальбутта. Гуска.

Я - беларуска.
Читала книгу на мове.
Изначально цель была именно читать беларуских авторов, поэтому выбирала из популярного.
Дочитала несколько месяцев назад и даже забыла описать книгу и впечатления. Растерялась.
Что я могу сказать?
Что потерялась в историях. Но в каждой из них чувствовалась какая-то тоска и обречённость.
Наверное, самый запомнившийся для меня персонаж - это Бабка.
Возможно, потому что я из деревни. А про бабок, которые лечат воду, я слышала всегда.
Это ведь на самом деле такая наша особенность народная. Вот эти целители в селе.
Но их не так называли.
Про них говорили, что они ВИДЯТ или ЛЕЧАТ.
История про эту бабку невероятная.
Как и все остальные сюжеты, конечно.
Но так поразила эта простота рассуждений этой бабки. Её логика и обречённость.
Совершенно другая. Не наша современная.
.…

Подборки