Рецензии на книгу «Анамалія»

ISBN: 978-985-6906-59-9
Год издания: 2012
Издательство: Галіяфы
Серия: Калекцыя беларускай фантастыкі
Язык: Белорусский

Оценка Krysty-Krysty:   4  /  3.8

Не бліскуча, але цалкам чытэльна! Я, калі шчыра, баялася горшага.

Падарожжа ў часе ў Вялікую Айчынную магло б падацца не дужа арыгінальным пасля нядаўніх фільмаў (калі сучасныя салдаты апынаюцца ў варунках той рэальнай вайны), але мне спадабалася зграбнае тлумачэнне самой прычыны падарожжа і развіццё сюжэту.

Нарэшце касмічная фантастыка ад беларусаў, з перастрэлкамі, імплантамі, гіперрухавікамі і падобнымі няшнымі брындзюлькамі. Не магу сказаць, што атрымалася супер, але інтрыга закручаная так, што я заблыталася ў імёнах і падзеях :) Мая выснова: прынамсі аўтар здольны на прыгодніцкую інтрыгу.

Пару апавяданняў блізуфантастычных, троху містычных: перасяленне душы ў сабаку; галаваломны збег абставінаў. Некаторыя моманты даволі кранальныя і прачулыя. Калі ў фантастычным апавяданні (якое трэба… Развернуть

Оценка Aksana81:  4

Алесь Бычкоўскі. "Анамалія".

Фантастыка. "Галіяфы", 2012.

Фантастычны тэкст нараджаецца пры перасячэнні трох немагчымых: немагчымае месца, немагчымы час і немагчымая рэч у падкрэслена рэалістычным асяродку. Такім чынам, у кнізе Алеся Бычкоўскага нараджэнне немажлівага робіцца ўрэчаісненым: аўтар умее ўбачыць цуд у звыклым і будзённае ў неверагодным. Часам, праўда, здаецца, што з'яўленне серыі "Калекцыя беларускай фантастыкі" ў беларускай прасторы — падзея сама па сабе фантастычная, хоць усе творы з кнігі "Анамалія" друкаваліся ў часопісе "Маладосць".

Банальныя сумесныя вучэнні войскаў (аповесць "Анамалія" пачынаецца з яскравага эпізода армейскай руціны) прыводзяць у іншы час, і пакуль чытачы будуць суправаджаць героя ў яго выпадковым падарожжы, літаратуразнаўцы з задавальненнем зафіксуюць… Развернуть