Krysty-Krysty

25 мая 2018 г. 09:32

Не бліскуча, але цалкам чытэльна! Я, калі шчыра, баялася горшага.

Падарожжа ў часе ў Вялікую Айчынную магло б падацца не дужа арыгінальным пасля нядаўніх фільмаў (калі сучасныя салдаты апынаюцца ў варунках той рэальнай вайны), але мне спадабалася зграбнае тлумачэнне самой прычыны падарожжа і развіццё сюжэту.

Нарэшце касмічная фантастыка ад беларусаў, з перастрэлкамі, імплантамі, гіперрухавікамі і падобнымі няшнымі брындзюлькамі. Не магу сказаць, што атрымалася супер, але інтрыга закручаная так, што я заблыталася ў імёнах і падзеях :) Мая выснова: прынамсі аўтар здольны на прыгодніцкую інтрыгу.

Пару апавяданняў блізуфантастычных, троху містычных: перасяленне душы ў сабаку; галаваломны збег абставінаў. Некаторыя моманты даволі кранальныя і прачулыя. Калі ў фантастычным апавяданні (якое трэба разгадваць, як пэўны рэбус), сустракаеш на пачатку такое апісанне навальніцы: "За вакном барабаніла, успыхвалі фіялетавыя шчупальцы мядуз-бліскавіц і бурна плёскаўся нябесны вадапад з аркестрам", - міжволі выяўна ўяўляеш сабе электрычных медузаў за вакном. Вобраз ажывае, хоць і застаецца ўсяго метафарай. Мне спадабалася.

Але найбольш замілавала ідэя старажытных цывілізацый у космасе. Егіпцяне будуюць сфінксаў на Марсе. Цукерачка! Было б цікава пачытаць больш разгорнуты твор з такім пасылам.

У цэлым вельмі разнастайна тэматычна і даволі натуральна ў сэнсе літаратурнага майстэрства. Не сорамна за аўтара. Хоць шэдэўрамі тэксты, вядома, не назавеш.

P. S. З недахопаў выдання - дробны шрыфт, а таксама некваліфікаваны карэктар (простых абдрукаў няма, але процьма памылак, звязаных з моўнымі тонкасцямі і тоўстасцямі).

Перевод на русский...

Не блестяще, но вполне читаемо! Я, если честно, боялась худшего.

Путешествие во времени в Великую Отечественную могло бы показаться не очень оригинальным после недавних фильмов (когда современные солдаты оказываются в условиях той реальной войны), но мне понравилось стройное объяснение самой причины путешествия и развитие сюжета.

Наконец-то космическая фантастика от беларусов, с перестрелками, имплантами, гипердвигателями и подобными няшными мелочами. Не могу сказать, что получилось супер, но интрига закручена так, что я запуталась в именах и событиях :) Мой вывод: по крайней мере автор способен на приключенческую интригу.

Пара рассказов околофантастических, немного мистических: переселение души в собаку; головоломное стечение обстоятельств. Некоторые моменты довольно трогательные и прочувствованные. Если в фантастическом рассказе (который нужно разгадывать, как некий ребус), встречаешь в начале такое описание грозы: "За окном барабанило, вспыхивали фиолетовые щупальца медуз-молний и бурно плескался небесный водопад с оркестром", - невольно явно представляешь себе электрических медуз за окном. Образ оживает, хотя и остается всего только метафорой. Мне понравилось.

Но больше всего умилила идея древних цивилизаций в космосе. Египтяне строят сфинксов на Марсе. Конфетка! Было бы интересно почитать более объёмное произведение с таким посылом.

В целом очень разнообразно тематически и довольно естественно в смысле литературного мастерства. Не стыдно за автора. Хотя шедеврами тексты, конечно, не назовешь.

P. S. Из недостатков издания - мелкий шрифт, а также неквалифицированный корректор (прямых опечаток мало, зато много ошибок, связанных с языковыми тонкостями и толстостями).