11 января 2024 г. 19:18

4 Цікаві думки. Моторошний фінал.

Дуже потужний фінал. Не всім буде до вподоби, але й байдужим не залише. Фінал мене найбільше вразив.

Це доволі цікава, місцями моторошна історія з науковими елементами.
В романі підіймаються важливі соціальні теми, та прописані цікаві думки про мораль, відплату, про влаштування і норми цього світу.
"... світ насправді простий і безсторонній..., тобто не добрий і не злий..., що немає ніякої вищої сутності, яка б стежила за нами й виправляла помилки, немає нікого, хто би пильнував за збереженням хисткого балансу між добром і злом, дбав про беззастережне дотримання справедливості, - нікого, крім нас самих... Жодні страждання не забезпечать вічного життя. І ніхто не отримає відплати за вчинене зло після смерті - десь там, нагорі... Усе, що важить, стається тут... Це не добре й не погано. Так просто є."

Проте під час читання склалось враження, що ця історія з легкістю могла б вкластися у формат повісті. Зовсім не здивувало, коли в післямові автор повідомляє, що, дійсно, спочатку це і була повість, в яку він вирішив додати гострих соціальних проблем, що потребують вирішень.
Але, тим не менш, відчувалось, що як для романа, історія не надто об'ємна і впродовж всієї книги досить рівна: є світ, є потвора, є Марк і Соня. Марк ще якось замотивований щось дізнатись, але непробивна стіна байдужості й місцями агресивності Соні не дає йому в повній мірі розпочати захопливе розслідування.
А тому автор зосереджує свою увагу на проблемах героїв у сім'ї та у школі, розписує, як вони вдаються до ескапізму аби врятуватись від булінгу та домашнього насилля.
Лише у самому кінці нам розкривають всі карти, при чому істина вивалюється без особливих старань головного персонажа. Він просто здогадався, кому треба було поставити питання, що ж воно таке, і просто отримав все на блюді. Для мене це не було пазлом, що складаєш впродовж всього роману. Може саме це і наштовхнуло на думку про повість.

Це моя перша книга Кідрука, але вже куплені і чекають своєї черги ще три.
Однозначно, "Не озирайся і мовчи" - це міцна, цілісна і майстерно прописана історія, що додає сучасній український літературі шаленої популярності на рівні зі світовими велетнями і долучає все нових і нових людей до читання.