16 октября 2023 г. 19:38

4 Дзесьці згубіліся некалькі дзясяткаў Слоў. Дапамажыце знайсці

Дзякуючы апошнім старонкам кнігі, я змагла даведацца, што гісторыя напісана ўкраінскай пісьменніцай на ўкраінскай мове. І што я адчула пры гэтым? Не, не абурэнне з-за нацыянальнасці аўтара, а, наадварот, гонар. Гонар за тое, што гісторыя дайшла да значна больш шырокага кола чытачоў дзякуючы веры і здольнасцям аўтара. Ну і куды ж без магчымасцяў Сусветнага павуціння, што я не стамлюся дзякаваць за існаванне і маё выратаванне, бо з яго дапамогай я магу дзяліцца сваімі думкамі з іншымі людзьмі, знаходзячыся ў розных кропках зямнога шара.

Кніга ўразіла мяне незвычайнасцю свайго сюжэту. Старая казка раптам аджывае і зацягвае галоўных герояў у нейкую мешаніну - так, тут усё даволі банальна, мы ўжо падобнае бачылі шмат разоў. Але тады даданне да ўсяго гэтага розных арганізацый (у нашым выпадку, Лігі паляўнічых, Майстроў, Вартавых, Міністэрства з яго лаўцамі і іншых каст і сходаў) наўрад ці можна назваць чымсьці пасрэдным. І ў выніку каламеса з неспалучальных рэчаў стала цікавай і захапляльнай.

Усім сэрцам перажывала за шасцёрку. Кожны з іх прыцягнуў маю ўвагу і зачапіў, запаў у душу (мабыць, любоўю да кавы і пончыкам). Іх узаемаадносіны будуюцца на гумары і даверы. А калі там з'явіліся здраднікі, я была гатовая скокнуць у кнігу і расказаць сваім фаварытам пра ўсё, што здарылася, толькі б яны засталіся жывыя. Кожную экшн-сцэну пражывала разам з імі і думала, што ж будзе далей.

Не магу сказаць, што выбар фаварыта для галоўнай гераіні мне здаўся малавідавочным. На яе месцы я таксама б выбрала менавіта гэтага героя, хаця погляды ў іншы бок былі ў нас абедзьвюх. Але адна падзея - і я хутка вярнулася да пачатковага варыянту. Увогуле, абодва рэд-флэгі, але адзін з іх болей.

Не спрачаюся, прыгадванне існавання 75 Слоў (aka Абсалютных Элементаў), з якіх быў створаны Сусвет, мае на ўвазе, што іх хацелася б ведаць. Чытачу раскрылі толькі некалькі. А дзе астатнія? Навошта гэтая інтрыга?

Фінал, шчыра кажучы, падкачаў. Такога абсурднага набору слоў і падзей я дакладна не чакала. У чарговы раз з'явілася жаданне дастаць вядро і добранька званітаваць у яго, таму што ўжо занадта ён нерэальны і, не буду адмаўляць, дрэнны. Але ён напоўнены каханнем, а гэта самае галоўнае.