kallisto_kyiv

2 октября 2020 г. 13:59

Нова для мене авторка. Давно чула її ім'я і вирішила щось почитати. Знайомство мене не розчарувало.

У книжці дві сюжетні лінії. Історія молодої жінки, яка раптом почала відчувати панічні атаки і клінічну депресію, відмовилася виходити з дому і комунікувати з людьми і які зусилля вона робила, щоб це подолати. Їй здається, що її поглинає синій кит забуття, що вона розчиняється в часі і губить себе. Щоб триматися хоч за щось, вона читає підшивки газет 50-річної давності. З них вона дізналася про смерть В'ячеслава Липинського. Це друга сюжетна лінія - історія життя В'ячеслава Липинського, поляка за народженням, з українським серцем. Зізнаюся, про Липинського я зі школи пам'ятала, що він громадський, політичний діяч, історик. І все. Тепер отримала нагоду дізнатися більше, і дізнатися не в сухому ключі "написав, видав, вважав, проголосив", а краще пізнати його як людину. Що він мав нещасливе кохання, і хай як любив дружину, вона не відповідала йому взаємністю і не давала бачитися з дочкою. Що він хворів усе життя на легені - і ще один відомий українець, який помер від туберкульозу, і що ця хвороба вплинула на все його життя. Що через свої політичні погляди він був відкинутий сім'єю, бо він же поляк, яка така Україна? Що через його прихильність до гетьмана Скоропадського його почали вважати диваком і від нього відвернулися його друзі. Що він був змушений покинути Україну, і доживав віку за кордоном, не маючи можливості повернутися. Мав хутір під Уманню, який йому відписав його дядько, будував його з любов'ю і надією жити там з родиною, але дружина не хотіла жити в селі, тож у маєтку ніколи не жили Липинські, а потім при встановленні радянської влади його спалили доблесні радянські бандити. Чим жив, що любив, які земні почуття хвилювали його щодня, а не лише думки про Україну, завдяки яким він став відомим.

Постать Липинського неоціненна для нас за його ідеї і погляди, і дізнатися про нього варто було б багатьом. Ніхто за нас не збудує державу, якщо ми самі її не збудуємо! - казав Липинський ще тоді. І ця книжка робить Липинського живим, а не портретом на стіні, людиною, якій можна поспівчувати, зрозуміти його, і може трохи краще оцінити його внесок в нашу сучасну Україну.

Цікаве вийшло знайомство, прочитаю ще щось цієї авторки.