16 июля 2020 г. 22:15

3 Повернутися на правильний шлях

Майже чотириста років з початку колонії на Термінусі. Непередбачувана сила відхилила шлях Фундації до Другої Імперії. Але її було подолано, і її наслідки також. Всесвіт рухається далі, і я також — до наступних книжок. Коли (або якщо) видавництво “Клуб Сімейного Дозвілля” надрукує продовження, я обов’язково його придбаю, але знайомитися з іншими роботами автора буду ще не скоро. На жаль, залишився з відчуттям розчарованості. Очікування значно перевершили реальність: фінал вийшов слабшим.

В “Фундація та Імперія” Азімов створив грізного ворога, такого, що звичайній людині її не перемогти — мутанта на ім’я Мул. А в останній другій частині (перша продовжує його історію) основним опонентом поставив Другу Фундацію, яку неможливо сприймати негативно. Тут напруга “покидає чат”: перестаєш хвилюватися взагалі, бо знаєш, що все буде добре. Певна річ, справжній супротивник це скоріше невігластво і неготовність прийняти зміни, навіть якщо вони на краще. Але тоді, як на мене, доцільніше було б слідкувати за подіями з перспективи Другої Фундації. Тоді їх геніальні прорахунки та самопожертва змогли б справити враження.

Хочу виділити майстерність і клопітливу роботу над створеним світом, що для Азімова, як я чув, є стандартом. В ньому автор дарує нам своє бачення того, як ми могли б задовольнити фундаментальне бажання людей знати майбутнє — прорахунок завдяки складним математичним формулам. Такий собі схід Біг Дати чи щось на кшталт цього. Але у світі Фундації не передбачено Інтернету, тому для сучасного читача картина явно виглядає неповною.

Трохи сумно, що кінець виявився саме таким. Відчуття, наче зовсім трохи не вистачило, щоб підтримати те хвилювання за розв’язку, яке було на початку історії. Але вона варта уваги: не дарма Епл працює над її екранізацією у вигляді серіалу.