3,9

Marginalis — насычаны і захапляльны філасофскі раман, дзеянне якога ахоплівае больш за чатырыста гадоў, паўтары сотні персанажаў і дзясяткі краін. Гэта пазл з мноства сюжэтных ліній, філасофскіх ды…
Издательство: Галіяфы

street_spirit

18 августа 2021 г. 15:54

Бросила читать после главы, в которой персонажа занесло в Джонстаун (к сожалению, потратила часа четыре своей жизни на просмотр разбора жизни и деяний Джима Джонса на ютубе, а то может хоть тут было бы интересно), а надо было бросить на предыдущей, где сто отобранных сирот стали участниками эксперимента по строительству коммунизма, который свелся к публичным изнасилованиям женщин и избиениям мужчин. Вы, кстати, обращаете внимание, как мужчины-авторы описывают изнасилование женщины? Я - да. Симптоматичная штучка, скажу я вам. Anyway.
Очень поверхностно и просто очень плохо.

ISBN: 978-985-7140-21

Год издания: 2016

Язык: Белорусский

Новая кніга Кірыла Стаселькі “Marginalis” стала рэкорднай: раман быў прызнаны самым насычаным, у плане персанажаў, творам беларускай літаратуры. У кнізе аб’ёмам 251 944 знака сустракаецца як мінімум 136 персанажаў. ~belaruspartisan.org

street_spirit

18 августа 2021 г. 15:54

Очень поверхностно и просто очень плохо.

21 ноября 2019 г. 09:51

Філасофскі раман. Менавіта так вызначаюць жанр гэтага твора. Але не трэба баяцца. Зразумець яго зусім няцяжка. А ў канцы кнігі аўтар увогуле лічыць патрэбным расказаць чытачу, навошта ён напісаў гэтыя некалькі гісторый.

Кніга пра звычайных людзей, якія аб’яднаны пошукам ці ўладаннем старажытнай кнігі. Прычым яны дзейнічаюць не групай, а паасобку. І ў розныя часы гісторыі. Наўрад ці будзе спойлерам, калі я скажу вам, што гэта магічная кніга, якую яны шукаюць, знаходзяць, - алегорыя. Яна ўвасабляе розныя імкненні розных людзей. Кожны ж з нас знаходзіцца ў пошуках лепшай будучыні, высокага статусу, знакамітасці, ці чаго-небудзь яшчэ. А ці каштуе наша жыццё хоць чаго, калі мы не дасягнулі вяршынь і не зарабілі ўсіх грошай свету, не знайшлі высокага кахання ці ўвогуле надта позна зразумелі,…