4,7

Серия: Мая беларуская кніга
Издательство: Попурри

16 октября 2022 г. 15:21

5 Мастрид для всех любителей мистического детектива

Тысячу лет не читала книги на белорусском. И вот взялась за "Дзікае паляванне караля Стаха" ("Дикая охота короля Стаха") Владимира Короткевича. И это было суперправильно!

Случайно молодой фольклорист Андрей Белорецкий попадает в мрачный замок "Болотные ели". Молодая хозяйка Надежда Яновская (последняя представительница древнего рода) живёт в замке с парой слуг и мучается от ночных кошмаров, которые стали для девушки явью.

По коридорам бродит Малый Человек Болотных Елей, обычно он появляется перед смертью кого-то из жильцов. Малого Человека не видно, но все слышат его стоны и шаги.

Тревожит домочадцев и Голубая Женщина. Её не раз видели слуги. Говорят, что появляется она тоже не к добру.

Но самое жуткое - это появление на болотах вокруг замка Дикой охоты короля Стаха. Безмолвные и…

ISBN: 9789851551572

Год издания: 2022

16 октября 2022 г. 15:21

5 Мастрид для всех любителей мистического детектива

5 августа 2021 г. 11:28

Перачытала гэты твор ужо, здаецца, у трэці раз.
Упершыню чытала ў школе і тады звяртала ўвагу толькі на дэтэктыўны сюжэт.
Метафарычнасць і алегарычнасць твора ў 14 ці 15 год я не разумела. Па праўдзе сказаць, дзіцячы мозг ужо стомлены быў ад усёй гэтай беларускай класікі пра забіты беларускі народ.

Ці страшны дэтэктыў напісаў Уладзімір Караткевіч? Страшэнны! Паглядзіце - падзеі адбываліся ў 1888 годзе, а быццам сённяшні дзень апісаны.

Аповесць упершыню надрукавалі ў 1964 годзе. А кнігу для чытання я купіла ў чэрвені 2021 года . Здаецца, цэлы тыраж быў выкладзены на стол у дзяржаўнай кнігарні! Хм... Магчыма, таму што мы ўсё яшчэ тыя падлеткі, якія бачаць на старонках дзікае паляванне караля Стаха і вераць у зданяў, баяцца?..
Цікавы фінал, дарэчы!..