crazy_squirrel

по прятанию орехов

22 мая 2017 г. 00:07

Нечиста сила, чи, радше, невидима сила — насправді зовсім не зла, а бажає людям тільки добра. А що інколи бешкетує, то з ким не буває. Як говорив Булгаков, якби не було тіні, ми б не змогли відрізнити світло. Так і з нечистою силою — часом творячи шкоду, вона прагне лише допомогти.

Василь Королів-Старий — справжній класик дитячої літератури, незаслужено забутий і не популяризований. У своїй книжці він зібрав і описав найрізноманітніші оповідки про нечисту силу. Тут і жахастики, і гостросюжетні пригоди, і неземне кохання, і драма, чого тільки немає. Але кожна історія написана з неймовірною силою любові до всього живого, зачудуванням красою природи, її мудрістю й цілющою силою. Нечиста сила ж є зазвичай просто ще однією іпостассю природи, її уособленням. А ще, якщо уважно читати, тут є відголоски й буремних 10-20-х років: Центральна Рада, сплеск української культури, прихід радянської влади… Проте казки, в першу чергу, для дітей, і їм казки точно припадуть до душі. Василь Королів-Старий допомагає полюбити рідну землю й не боятися нічого, не чекати від природи злого, а навпаки, плекати її й насолоджуватися красою.

Навіщо населяти світ у кожному місці ворожими й лихими силами, плодити в ніжній та чулій дитячій душі почуття безоглядного жаху, виховувати чуття небезпеки там, де жодної небезпеки не може бути: в затишку зеленого куща, в прозорій поверхні чистої річки, нарешті, на звичайному горищі власного дому чи в кожній темній хаті?..