15 марта 2024 г. 21:45

4 Боротьба принципів та життєвих реалій

Роман "Листопад" Решата Нурі Гюнтекіна розповідає про життя наївного старця, який живе у світі власних ідеалів, недосяжних у реальному житті. Автор охоплює такі вічні проблеми, як конфлікт поколінь, складнощі сімейного життя та значення принципів в житті людини.

Сюжет книжки простий. Головний герой, Алі Риза-бей, змушений покинути свою невелику посаду в приватній компанії в Стамбулі через свої принципи. Це рішення стає каталізатором подальших подій, що ведуть його сім'ю до злиднів, а його самого - до відчуження від близьких.

На мою думку, письменник не приймає точку зору Алі Риза-бея, сатирично висміюючи його. Він дає зрозуміти, що принциповість - це, звісно, добре, але здоровий глузд усе ж таки важливіший. Фанатичне слідування правилам здатне перетворити поважного чиновника в людину, яка раптово стає посміховиськом для своєї сім'ї, бо більше не може їх забезпечувати.

Ще один вражаючий аспект - це ставлення головного героя до сім’ї. Замість того, щоб старатися знайти хоча б якусь роботу і допомогти синові годувати сім’ю, Алі Риза-бей читає книжки, п’є каву та ходить на прогулянки. Він відсторонюється від виховання дітей та домашніх турбот, скидаючи все на дружину, і тим самим позбавляючи свою сім’ю не тільки фінансової, але ще й моральної підтримки.

спойлер
Кумедно, але вкінці історії головний герой змушений залишити свої принципи позаду і жити на утриманні багатого коханця своєї дочки. Яке ж ганебне падіння!

Історія в цілому сподобалася, написана легкою мовою, без моралізаторства і повчань, але мені особисто трохи забракло емоційності в стилі автора.