6 августа 2014 г. 16:22

Одразу зазначу: незважаючи на той факт, що видання російською мовою, особисто я читала укра¡нською. Сама походжу з цього краю, тому маю особливе заціклавення його історією.
Боплан молодець! Не підвів. Чудово змалював те, що бачив, тим самим подарував нащадкам досить повну, узагальнену картину життя укра¡нців, а з тим і татар у середині 17 століття.

Всі ці нотатки француз-мандрівник присвячує королю польских і не тільки земель.

ПОСЛАННЯ
НАЙСВІТЛІШОМУ І НАЙМОГУТНІШОМУ ВОЛОДАРЕВІ ЯНОВІ - КАЗИМИРУ 1,
з ласки божої королю польському, великому князеві литовському, руському, пруському, мазовецькому, жомойтському, лівонському та ін., шведському, готському і вандальському спадковому королю.

Та й з наступного тексту бачимо, що Боплан є прихильником Польщі ''у гонорі і славі'', коли мою ойчизну змалювує часом не в кращих відтінках, при тому, як заповзятий історик , намагається бути відстороненим, розповідаючи про славні подвиги ( хоча й натякає, що то були ''пограбунки'') козацтва. За відсторонений погляд йому дяка.
Далі наведу, що саме здалося змалювати мандрівникові.

Послання
Опис України і річки Борисфен, званої в просторіччі Ніпром, або Дніпром, від Києва до моря, в яке вона впадає
Ремесла, якими займаються козаки
Руська шляхта
Які повинності селян щодо панів
Про Крим, або край Татарії
Кримські татари
[Про козаків]
Як дівчата залицяються до парубків
Як селянин може одружитись з панночкою
Як відбувається весілля
Козацька медицина
[Про фауну України]
[Про клімат України]
[Про Польщу]. Як обирають короля
Про шляхетські вольності
Звичаї польської шляхти

Отже, він зачепив увагою не лише козацтво й простих селян, а й поляків, татар.
Щоправда, козаків Гійом де Боплан зображає дещо підступними, навіть зрадливими та зазначає, що на ''територі¡ вольності'' процвітає пияцтво. Також з національних мінусів вказує на смішні стосунки між статями та традицію показувати зокривавлену білизну, як доказ цнотливості молодиці. Над цим він прямо сміється.
Але мені сподобалась коротка характеристика географічноно положення, міст, зображення Криму -''Скіфсько¡ Таврі¡'', яка на той час була здебільшого заселена кримськими й ногайськими татарами. Оскільки Крим є для мене малою Батьківщиною, приємно було знайти навіть стислі відомості про рідне місто.
Серед цікавинок можна виділити розділ, де подається опис флори і фауни. З то¡ пори багато , що змінилося, природа , якщо казати переменшено, дещо збідніла. Але бідою лишилися несчисленні мухи та сарана.
Також чудовим є те, що подається й політичний аспект, розглядаються вольності шляхтичів у юридичному контексті. Для мене новим стало поняття інфамі¡ , іншими словами, такого судового вироку, за яким покарати на смерть засудженого може будь-який зустрічний.
Серед всього цього колориту можна дізнатися й про війського хитрощі, як козацькі, так і татарські, обряди під час весілля, будні і свята простого люду.
Ця праця є безперечно потрібною для істориків, як базова, так і цікавою для громадського загалу.
Раджу!

Как интересно! Спасибо :)

Рада, что кого-то заинтересовала:-) Очерк небольшой и любопытный, тем более, что пишет иностранец. А всегда интересно, как нашу страну видели другие, какое впечатление осталось за короткий срок путешествия

Да, тоже люблю "посмотреть чужими глазами" :)