5 августа 2023 г. 22:04

5 Прыемна, балюча і наяўнасць надзеі

«Swimming in the dark» даўно была у маём tbr, але толькі зараз я яе паслухала у аўдыё вэрсіі.
З самага пачатку мяне ўразіў тон, якім піша аўтар (ну і інтанацыя чтеца ахах). Сама історія пранізана тонкай ніткай адчуванняў, перажыванняў, смутка і юнацкага кахання.
Не памятаю, калі я у апошні раз так дакладна асэнсавала сябе з галоўным героем. Яго жыццё, адчування, успрыманне свету і сваёй краіны... Не магу нават нармалёва апісаць тое, наколькі ён (ці я на яго) падобны да таго, што перажываю і я.
Януша таксама разумею, але хацелася бы пачуць больш адкрытасці. Магу сказаць толькі, што трэба абіраць для стасункаў кагосьці падобных палітычных і жыццёвых поглядаў, таму што у якой-небудзь момант цярпенне скончыцца і для абодвух гэта будзе балюча.
Моцная павага да Ганны, калі яна так дапамагла Людвігу (наш гг), я, шчыра кажучы, не чакала. Але была прыемна здзіўлена.
Цудоўная історія, якая ня толькі дазволіла мне добра правесці час, але і дадала шмат чаго на падумаць далей. Спадабался як і стыль напісання самой кнігі, так і адлюстраванне герояў. Магу параіць ад усяго сэрца.