Trepanatsya

з підготовки бойових гусей та єнотів

22 мая 2022 г. 18:04

Мародери оглянулись і остовпіли з дива. Сліпуче видиво, символ волі й незагнузданої сили, зухвалий виклик, протест проти попруг і шлей — дикий кінь іржав, немов насміхався над стриноженими співбратами і їх погоничами. Дивились і не вірили: на цій зграсованій, згризеній, витоптаній землі, де все упряжено, спутано, пораховано, зважено, відібрано, гуляє вільний кінь?!

Спочатку нелегко давався мені цей роман через мову, в якій намішано до української багато слів польских, латиною, та ще й сама оповідь про середньовічний Львів початку 17 ст. Крім цьго, текст уривчастий, оповідь скаче в часі та поміж персонажами, іноді дуже хутко. Але потроху звикла і під кінець не помічала тих незручностей.

Сама історія починається із знахідки - при розкопках на вулиці Руській був знайдений манускрипт. Пошкоджений, але автор намагався відтворити події, про які згадує Лисий Мацько, нотуючи свої буденні справи, погляди, спостереження за сусідами та тим, що відбувалося у Львові тих часів.

Змальовано зародження та початок боротьби львів'ян з каталицизмом та панами, що насаджали ієзуїтську віру, руйнуючи православні храми, забороняючи православ'я та не даючи не католикам навіть працювати.

В романі багато цікавих персонажей: це і засновник братської школи Юрій Рогатинець, і падлюка Барон, і духовенство, - всіх героїв твору розкриє Іваничук до фіналу. Але самими цікавими у романі постають жінки. І Абрекова, і її дочки, за долею яких ми спостерігаємо від початку оповіді. Читала і думала про те, що в українській літературі щоб не скоїлось у жінок, не підуть топитися, а стануть поряд із своїми чоловіками боронити гідність і волю та будуть давати відсіч ворогу навіть у диявольскому обличчі.

Слава незламному народові! Героям слава!

По-русски:

спойлер
Сначала нелегко давался мне этот роман из-за языка, в каком намешано к украинскому много слов польских, латинских, еще и сам рассказ про средневековый Львов начала 17 ст. Кроме этого, текст отрывчатый, рассказ скачет во времени и между персонажами, иногда очень стремительно. Но понемногу привыкла и под конец не замечала тех неудобств.
Сама история начинается с находки - при раскопках на улице Русской был найден манускрипт. Поврежденный, но автор пытался воссоздать события, про которые вспоминает Лысый Мацько, записывая свои будничные дела, взгляды, наблюдения за соседями и тем, что происходило во Львове того времени.
Изображено зарождение и начало борьбы львовян с католицизмом и панами, которые насаждали иезуитскую веру, разрушая православные храмы, запрещая православие и не давая не католикам даже работать.
В романе много интересных персонажей: это и основатель братской школы Юрий Рогатинец, и падлюка Барон, и духовенство, - всех героев произведения раскроет Иванычук к финалу. Но самыми интересными в романе показаны женщины. И Абреокова, и ее дочки, за судьбой которых мы наблюдаем с начала рассказа. Читала и думала про то, что в украинской литературе чтоб не случилось у женщин, не пойдут топиться, а станут рядом со своими мужчинами защищать достоинство и волю и будут давать отпор врагу даже в дьявольском обличье.
Слава несокрушимому народу! Героям слава!

Книжное государство.
Команда Доброї ночі, ми з України!

Теж мрію прочитати. Автор явно не простий. Але явно цікавий.

Так, автор не простий.

Так. Беру в хочу прочитати. Зацікавила рецензією.

Будь ласка, вона варта того, щоб її прочитати, замало читачів у неї).