26 апреля 2022 г. 18:57

"Люборацькі" – це історія однієї сім'ї на Поділлі та зображення картини життя XIX століття.

В центрі сюжету попівська сім'я, яка складається з отця Гервасія, його глибоко віруючої дружини, трьох доньок та сина. Автор описує побут сім'ї, сільське життя та звичаї.

Поки діти ще малі та при батьках, родина живе в злагоді, хоч і не багато. Однак скоро батьки віддають Антонія в школу, а старшу дочку, Масю, в пансіон до польської пані. Поступово ми слідуємо за долею всіх дітей.

Під впливом пані Печержинської, Мася відвертається від віри та батьків, братається з панами. Вона повертається додому гордою і пишною, як справжня шляхтичка. Вийшовши заміж за пана, дівчина остаточно розриваю стосунки з родиною та переїжджає невідомо куди.

Орися, середня донька, найдобріша та наймиліша, виходить по неволі заміж. Все життя вона немає спокою від чоловіка, який п'є та б'є її. Він же позбавляє Орисю життя, залишивши їх сина осиротілим.

Наймолодша, Текля, провівши все життя біля матері приймає постриг, не бажаючи ні лиха, ні добра від світу.

Антоній проживає тяжкий період життя в школі та семінарії, але й після не стає щасливим. Щоб стати священником та отримати парафію, йому ставлять ультиматум – або візьмеш в дружини цю жінку, або не бачити тобі ряси. Йому нічого не лишається, як прийняти умови і розлучитись зі своєю коханою.

Найбільше автор приділяє уваги саме долі Антонія. Через його життя він показує, які правила та хаос панували в школах та семінаріях того часу. Про кожну провину донощики доповідали інспектору, за кожний промах учнів висікали різками. Жорстока система ламає дух хлопця. Від дитинства здібний до наук, він ледь закінчує навчання.

Книга дуже колоритна, містить безліч своєрідних слів – мова, якою розмовляли люди того часу і місця. Автор змальовує незначні деталі побуту, які дозволяють повністю пройнятися епохою. Читати місцями було доволі тяжко, доводилось гуглити професії, назви знарядь праці, та інші слова, які широко використовувались у повсякденні жителів Поділля.

Попри деякі смішні моменти, історія, написана автором, дуже трагічна. Особливо наприкінці все навалюється купою. Через це історія залишає, після прочитання, гіркий присмак.

Книга цінна та цікава, як картина життя народу XIX століття. Проте, на мою думку, про долі дочок сім'ї було мало розказано. Хотілося б більшого заглиблення в їх історії.