unintended_mmm

17 ноября 2021 г. 22:05

Пам'ятаєте дитинство?

В моєму дитинстві були друзі та придумування розваг, були родинні вечері з розповідями про день, що минув, але не було того, що зараз є невід ' ємною частиною щоденного життя - ґаджетів: смартфонів та планшетів. Я виробляла правила користування телефоном та інтернетом з підліткового віку, тоді як в дитинстві моєї дитини ґаджети присутні від самого початку, з несвідомого віку. Саме тому нам, сучасним батькам, варто знати, як виробляти хороші звички користування ґаджетами в дітей, адже окрім беззаперечних плюсів, в користуванні ними дитиною може ховатися й багато небезпек.

Моя дитина зараз якраз входить у той вік, коли може починати користуватися ґаджетами самостійно, тож я останнім часом на цю тему багато думаю та маю безліч сумнівів. Книга британської психологині Е.Кілбі “Розблоковане батьківство” стала мені справжнім помічником та порадником у цьому питанні. Авторка працює з дітьми, які мають проблеми та різноманітні розлади через використання ґаджетів, тому кожен розділ книги вона підкріплювала прикладами з практики. Сказати, що читати це цікаво й пізнавально - не сказати нічого.

Головним чином в книзі йдеться про дітей латентного віку - від 4 до 10 років, адже саме в цей період формуються основні навички користуванням ґаджетами. Авторка послідовно розглядає такі питання:
- Власні ґаджети і культура користування ними
- Кількість часу перед екраном та його вплив на дитину
- Наслідки тривалого перебування перед екраном
- Залежність від ґаджетів
- Соц.мережі, ігри та інтернет-безпека
- Користь від користування ґаджетами
- Приклад батьків в цьому питанні

Кожен розділ підкріплюється безліччю статистичних даних та дуже тверезих думок, які беззаперечно перегукувалися з моїми. Зрештою, якщо узагальнити, то мої головні інсайти з книги такі:
- Заборона користування ґаджетами не вихід, головна задача батьків - виховати хороші звички користування;
- Розподіл часу, проведений в ґаджеті та його якість залежить від батьків;
- Вчити дитину інтернет безпеці потрібно послідовно й одразу після того, як вона починає самостійно користуватися ґаджетами;
- Обговорювати з дитиною все, що вона побачила в інтернеті: що її вражає, що обурює, що розчаровує - це сприяє довірі, і може врятувати, якщо раптом дитина стане об'єктом булінгу чи домагань в інтернеті, адже вона не буде мовчати, а поділиться проблемою з батьками;
- Приклад батьків! Ми не можемо забороняти дитині користуватися ґаджетом, якщо самі просиджуємо там години.

Ми, сучасні батьки, маємо плюс ще один пункт виховання, якого не мали наші батьки, тож мусимо підходити до цього питання серйозно. Коли і для чого купувати дитині ґаджети - це особиста справа кожної родини, але не треба забувати, що в дитини має бути “живе” дитинство та можливість всебічного розвитку тіла та мозку. Особисто я для себе зрозуміла, що моя дитина отримає свій перший ґаджет настільки пізно, наскільки це можливо.