unintended_mmm

22 сентября 2021 г. 09:15

Мені до рук потрапило продовження «Маленьких жінок», і я не змогла не взятися за нього.
Отже, що ж ми бачимо в «Маленьких чоловіках»? Одна з сестер Марч, Джо, вийшла заміж та, отримавши у спадок маєток Пламфілд, відкрила там школу для хлопчиків. Уточнення: ця школа дуже відрізняється від інших освітніх закладів того часу, перш за все своїми методиками викладання, а крім хлопців там також навчається й декілька дівчат. Проте переважно це таки хлопці: з різними долями, різним походженням, різними характерами. Чи варто казати, як буває іноді непросто їм всім ужитися разом?!

Але Джо разом з чоловіком створили якесь неймовірне місце, де немає строгих правил, де є увага до кожного окремо, до його вподобань та рис характеру. Адже вони не ставлять за мету виростити джентльменів чи науковців, їм головне, аби хлопці виросли чесними, добрими, освіченими людьми й вміли щось таке, що надалі допоможе не залишитись без хліба та даху над головою. Саме тому особлива увага приділяється хобі хлопчиків (і дівчат): хтось грає на скрипці, хтось захоплюється природою, хтось – справжній книголюб. Усі вони мають умови для розвитку своїх умінь та талантів. Не буду лукавити, іноді картина такого побуту й навчання для мене відлунювала утопізмом – важко віриться, що хтось міг би відноситися до кожного учня з такою увагою та терпінням. Ні тоді, ні в наш час. Але як чудово уявити собі справжність таких викладачів і таких освітніх закладів!
Фактично, ця повість не має якоїсь єдиної сюжетної лінії – тут просто подаються замальовки з життя у Пламфілді. Але характери дітей, іхні ігри та дозвілля, їхні висновки з тих чи інших ситуацій – усе це описано так живо й цікаво, що скучати під час читання не доводиться.

Багато хто скаржиться, що ця книга поступається цікавістю та яскравістю «Маленьким жінкам». Я б так не сказала, мабуть, через те, що я їх не порівнювала. Для мене вони різні й за характером, і за дидактичною метою.
«Маленькі чоловіки» - це, перш за все, ода любові до дітей. В ній доводиться одна головна думка: можна знайти підхід до будь-якої дитини, а секрет до неймовірності простий – любов. Бо ніхто так глибоко не відчуває любов до себе, як діти.