20 июля 2021 г. 19:11

Меня спросили: Эти сказки между собой связаны? На что я (не сразу) ответил: Как бы нет, но в итоге все же да. В общем, это не сборник, а цельная книга, в которой есть 30 якобы самостоятельных придуманных историй (назвать их сказками я все же затрудняюсь).
Поначалу думал, что таки нашел идеальную книгу "на сон грядущий" на целый месяц - ан нет! События затягивают и прерываться "до завтра" совсем не хотелось.
Это уже третья книга Бахаревича, перед этим были Сорока на виселице и Собаки Европы - все очень разные, но я в восторге от каждой из них!
Пара цитат себе на память:

Бяда аўтараў у тым, што яны часта блытаюць прыхiльнiц iхнай творчасьцi з прыхiльнiцамi iх душаў i целаў...

[Устами издателя:]

Яны проста псуюць аўтараў. Яны вымушаюць iх пiсаць як мага больш прымiтыўна i заўсёды iсьцi на кампрамiс з публiкай. Пiсаць дзеля забавы, а не для душы. Пiсаць коратка i ясна. Ведаеце чаму сёньня так шмат нават таленавiтых аўтараў стараюцца пiсаць кароткiя i зразумелыя кнiгi, простай мовай, даходлiвыя i забаўныя? Таму што гэтыя кнiгi прасьцей перакласьцi на iншыя мовы, гэта раз. Таму што iх прасьцей прадаць. Гэта два. i таму што аўтары i выдаўцы думаюць выключна пра продажы i папулярнась, а не пра боль, страх i свабоду.

Вы калi-небудзь задумвалiся, з чаго пачынаецца рэалiзм у лiтаратуры? Ëн пачынаецца з таго, што пiсьменьнiка канчаткова дастала тая рэальнасьць, у якой ён жыве!