9 июля 2020 г. 22:58

5 Грають всі!

Цю книгу видатного психотерапевта Еріка Берна я прочитав до кінця лише з третього разу. Тут не йдеться про легеньку психологію на рівні дописів у Фейсбуці, це закінчена праця, яку треба читати вдумливо та уважно.

Книга написана науковою мовою і абсолютно не адаптована для миттєвого сприйняття пересічним читачем. Якщо ви вирішите її прочитати, то будьте готові до того, що потрібно буде багато термінів розшифровувати в словнику та тримати біля себе записник, щоб уловлювати суть.

Автор розвиває ідею, що наша поведінка в різних ситуаціях являє собою певні ігри, в які люди «грають» підсвідомо щодня. Він присвоює кожній грі свою назву, дійових осіб і суть. В деяких іграх можна впізнати себе, рідних, друзів або знайомих. Ігри поділяються на декілька категорій: життєві, подружні, командні, сексуальні, ігри під час психотерапії, ігри нижчого світу та «гарні» ігри.

Не зважаючи на велику кількість теорії і маленьку частину прикладного матеріалу, я виокремив такі думки:

️Кожна людина має три внутрішні стани: батько, дитина та дорослий. На практиці це виглядає так, що на різні подразники ми реагуємо таким чином, як відреагували б наші батьки (в ситуаціях пов'язаних з навчанням, вихованням, турботою), або так, як ми вчинили б в дитинстві (імпульсивні вчинки). Ну і звичайно як доросла людина, що є «золотою» серединою двох станів і полягає в тому, що ми приймаємо свідомі рішення на основі отриманої і проаналізованої інформації .

️Багато людей використовують власні схеми поведінки задля того, щоб маніпулювати іншими і досягати своїх цілей. Достатньо один раз проаналізувати їх, спробувати подивитися на звичні ситуації під іншим кутом і все зміниться.

️Найголовніше - це завжди бути собою і не грати в ігри ні з іншими, ні з самим собою.

Якщо ви хочете більше дізнатися про міжособистісні конфлікти, вплив закладених в дитинстві установок на доросле життя і розпізнавати різні подразники, то книга вам однозначно сподобається️

Ще більше оглядів на книги українською https://t.me/ka1dzen