18 января 2020 г. 00:51

5 Роксоланка, що покорила імперію

Історія цієї жінки відома всьому світові; огорнена численними людськими домислами і міфами, Роксолана щоразу постає іншою: то небаченою красунею, що змогла зачарувати могутнього султана своїм тілом, то зверхньою й підступною, що жорстоко розправлялась зі своїми конкурентками, а про рідну землю й геть не згадувала, спокійно спостерігаючи, як плюндрує її сулейманове військо. Розходяться думки також стосовно походження султанші Хасекі, хоча й прийнято вважати її українською бранкою з села Рогатин на ймення Анастасія Лісовська. Павло Загребельний, у свою чергу, намагається розкрити образ Роксолани у притаманній йому манері возвеличення жіночої сутності, розкриття прихованого й таємного, що може міститись у жіночій душі, надто ж коли йдеться про таку непересічну дівчину, що своїм розумом, кмітливістю й силою духу зуміла закохати в себе нащадка грізних османів, Повелителя Віку, та повністю підкорити його своїй волі. Закинута далеко на чужину, серед чужих їй людей та звичаїв, утвердилась на чільному місці не тільки в султановому серці, а й у цілій Османській імперії. Вчора рабиня, сьогодні – всесильна володарка, до ніг якої вклоняються чужоземні посли й придворні слуги. Дуже виразно позначилась ця трансформація на способі мислення Хуррем, її поведінці й настроях: спочатку вона була пташкою, що з усіх сил поривалась вирватись з ненависної клітки, тужила за рідною Вкраїною і знай бунтувала проти всього і всіх; пізніше пройшлася Золотим шляхом, спізнала гіркого приниження, але майже одразу ж і піднялась з колін, змогла побороти в собі спротив і так почала свій важкий шлях до вознесіння.
Більше того, Загребельний дуже детально описує тодішній побут, умови життя як при султанському дворі, в гаремі, так і в найнужденніших закутках імперії, проходиться по важливих подіях, які на той час відбувалися в країнах Європи, оглядає Схід і Захід як дві протилежні сили, які незмінно притягувались одне до одного, нехай і в спільній ненависті, ворожості й кровопролитті. Тому читаючи цю книгу, я не тільки насолоджувалась багатою мовою мого улюбленого автора і слідкувала за сюжетними перипетіями, порівнюючи їх з серіальними, а й з головою занурювалась в епоху розквіту Османської імперії і зародження Ренесансу в Європі, дізнавалась багато нового про попередні  історичні періоди й особистості.