29 декабря 2019 г. 17:26

У книзі йдеться про те, як зовсім із нічого ми стали чимось і як потім дрібка цього чогось стала нами, а також про те, що сталося між цими двома подіями і після них.

⠀Об'єм цієї книги, як і назва, виправдовує себе: тут уміщена величезна купа інформації з геології і археології, антропології й історії, астрономії і фізики, біології. Усе, що пов'язано з появою життя на Землі, самої Землі й Всесвіту в цілому, розвитком науки та безліч імен дослідників і вчених, фактів з їх життя.

⠀Автор, витративши 3 роки на читання книжок, журналів та пошуку на диво терплячих фахівців, які погоджувались відповідати на силу-силенну надзвичайно безглуздих питань, написав книгу, яка на не дуже перевантаженому технічними подробицями рівні показує, що наука цікава і захоплива, її можливо зрозуміти і гідно оцінити дивовижі й наукові досягнення.

⠀Ця книга надихне зануритись у роботи інших науковців, такі як:
Річард Фейнман "Та Ви жартуєте, містере Фейнман!";
Стівен Гокінґ, Леонард Млодінов "Великий замисел";
Річард Докінз "Сліпий годинникар";
Карл Саган "Світ повний демонів".

⠀Радила б читати цю книгу кожному, особливо школярам і студентам як додаток до підручників. Вона дає матеріал для роздумів та викликає інтерес до певних тем.

Нижче деякі цікавинки з книги⠀
⠀Деяка інформація видасться не досить точною, інша ж розвінчає певні міти, частина - змусить гуглити, щоб дізнатись більше і побачити фото тих диковин, які описані у книзі:
- Строматоліти - живі мешканці Землі, такі, якими вони були 3,5 млрд років тому, можна побачити в Акулячій затоці (Зх Австралія).
- Великий ботанік Карл Лінне (латинізоване ім'я Лінней) мав дивні риси: утішався своєю величчю (ті, хто висловлював сумніви щодо його щедрої самооцінки, ризикували виявити, що їхнім ім'ям назвали якийсь нікчемний бур'ян), мав постійну сексуальну стурбованість.
- Подейкують, що Менделєєва наштовхнула на думку про систематизацію хімічних елементів карткова гра, яку у Північній Америці називають солітером, а в інших країнах - пасьянсом, і під час якої карти розкладають горизонтально за мастю й вертикально за званням. Використавши подібний підхід, хімік розклав елементи горизонтальними рядами, які назвав періодами, і вертикальними стовпчиками, що отримали назву групи.
- Завдяки поезії Емерсона довгий час вважали, що мохи віддають перевагу північній стороні стовбурів дерев. Насправді він мав на увазі лишайники. Справжні мохи не надто вибагливі, коли йдеться про те, де рости, тож вони не можуть правити за природний компас.
- Швидкість, з якою росте борода в чоловіків, наприклад, почасти залежить від того, як багато він думає про секс (тому що думки про секс викликають викид тестостерону).
- Єллоустонський національний парк - супервулкан, виверження якого по одним прогнозам може статись протягом найближчих 65 років (імовірність цього 10%), за іншими ж - вірогідність катастрофи 0,00014% на рік.