3,3

В сборник «Ладья Отчаяния» вошли прозаические произведения известного белорусского писателя Владимира Короткевича — две повести, новелла, легенда и поэма.
Серия: Белорусская классика на русском языке
Издательство: Беларусь

18 декабря 2023 г. 21:28

5 Абагульнены характар беларуса

Каментар аўтара Уладзіміра Караткевіча :
"Ладдзя роспачы", па-мойму, найбольш удалая спроба даць абагульнены характар беларуса, якому i чорт не брат, якога i смерць не палохае, якi больш за ўсе любiць Радзiму, жыццё i весялосць i нi пры якiх абставiнах не ўступiць у барацьбе за iх".

Словы атданай чытачкі:
Бадай самы жыццясцвярджальны твор на сённяшні дзень з усіх мной прачытанных.

Мне вось пашанціла толькі цяпер пачаць знаёміцца з творчасцю Караткевіча.
І  “Ладдзя роспачы”, гэта канешне стрэл у самае сэрца.
Галоўны герой, Гервасій Выліваха, рагачовец, не самы высокамаральны герой беларускай літаратуры, але ж такі харызматычны.
Любімец жанчын мне падаецца.

Аўтар надзяляе свайго героя тымі якасцямі, якія так прывабліваюць чытачоў.
Гервасій умее весці людзей за сабой, ён мае ўнутранную…

Ладья отчаяния, повесть

Седая легенда, повесть

Цыганский король, повесть

Листья каштанов, повесть

Чозения, поэма

ISBN: 978-985-01-1320-7

Год издания: 2019

287 с.
Пер. с белорус. Петра Жолнеровича.

18 декабря 2023 г. 21:28

5 Абагульнены характар беларуса

Каментар аўтара Уладзіміра Караткевіча :

Словы атданай чытачкі:
Бадай самы жыццясцвярджальны твор на сённяшні дзень з усіх мной прачытанных.

Мне вось пашанціла толькі цяпер пачаць знаёміцца з творчасцю Караткевіча.
І  “Ладдзя роспачы”, гэта канешне стрэл у самае сэрца.
Любімец жанчын мне падаецца.

Аўтар надзяляе свайго героя тымі якасцямі, якія так прывабліваюць чытачоў.
Гервасій умее весці людзей за сабой, ён мае ўнутранную…

Lananokhin

1 октября 2023 г. 11:44

5 Цыганские страсти, любовь, революция

Повесть Короткевича "Цыганский король" понравилась мне меньше, чем "Дикая охота короля Стаха", но книга оказалась неплохой. В повести звучит боль автора за родную землю, которую продают, за народ, который угнетают. А шляхта - "соль земли" - превратилась в сборище пьянниц. В книге события происходят в 18 веке, когда в России вспыхивает восстание Емельяна Пугачев, а во Франции в 1789 году народ берёт приступом Бастилию. В "цыганском королевстве" Якуба Первого тоже мятеж. Однако всё закончилось благополучно: король получил плетей. Потом он уже правил благоразумно своими подданными. В целом повесть оставляет хорошее впечатление.