7 января 2019 г. 09:34

Кніга "Ток" спадабалася тым, што ў ёй адабрана самае лепшае Р.Сітніцы як паэта (безумоўна - таленавітага), так і мастака (можна пабачыць яго таксама таленавітыя малюнкі). Цікавы "мікс" паэзіі і малюнка! Тут ён выглядае вельмі гарманічна. Тым і прывабна гэтая кніга.

11 июля 2018 г. 17:08

Кнігу “Ток” бацькі набылі на “Канцэрце для скрыпкі і завірухі”, які беларускі паэт і мастак Рыгор Сітніца ладзіў сумесна з гуртом “Палац”. Шчыра кажучы, тады я пачула імя паэта ўпершыню. З аднаго боку, гэта мая вялікая хіба, з іншага – мабыць, не было б такім моцным здзіўленне і захапленне. Бо магу сказаць, што гэтыя вершы адныя з найлепшых, што мне даводзілася чытаць не толькі ў беларускай паэзіі.

Паэт кранае вечныя экзістэнцыяльныя тэмы: самота, смерць, жыццёвы выбар з яго непазбежнымі памылкамі, страты, няздзейсненыя мары і каханне, але і вера, якая, адчуваецца, дапамагае аўтару прымаць і пераадольваць цяжкасці, дае надзею. Вобразы такія простыя, натуральныя, нейкія родныя, таму, калі чытаеш, разважаеш і пра сваё жыццё, адчуваеш разам з аўтарам – чытанне робіцца тэрапеўтычным.

А ў…