giggster

24 ноября 2015 г. 15:09

Хоча в силу багатьох причин сам Пол Пот став досить відомою медіа-фігурою, нарівні з такими людоїдами, як імператор Бокасса, угандійський президент Іді Амін, Гітлер чи Сталін, обставини загибелі 10% населення у Демократичній Кампучії протягом 1975-1979 рр. залишалися (принаймні для мене) туманними. Ось я і вирішив трохи цей туман розвіяти.
Не можу сказати, що це повністю вдалося. І вини автора тут, напевно, немає. Пол Пот і очолювані ним протягом 40 років червоні кхмери були помішані на конспірації. Про те, що саме їхня (комуністична) партія прийшли до влади, повідомити вони вирішили лише через 2 роки. Всі чотири роки при владі вони старанно приховували склад керівництва, рішення, сферу обов'язків кожного, постійно міняли місце перебування, так, ніби вони продовжували існувати в підпіллі, як і попередні 20 років. Ідентифікувати самого Пол Пота вдалося випадково, лише коли він перебував з візитом у Китаї і Північній Кореї і з'явилися перші його фотографії.
Все, що можна з впевненістю сказати про Пол Пота, – життя своє він провів під багатьма масками. І саме тому всі, хто впізнав у новому прем'єрі Демократичної Кампучії Салота Сара, до цього студента у Парижі, потім – викладача у пномпенському коледжі, дивувалися: як ця тиха, ввічлива (багато хто казав, сіра) людина могла перетворитися на Пол Пота. Хоча нічого дивного в цьому, власне, немає. Таких недоречних людей, що приходили до влади, в історії людства чимало. Згадаймо ще раз того ж Сталіна – сірого бюрократа, якого після жовтневого перевороту мало хто знав і в якому ніхто, напевно, не бачив майбутнього монстра. До речі, Пол Пот і наступні 20 років, коли він з поплічниками ховався в лісах, партизанив, все ще перебуваючи у полоні своїх спотворених поглядів на світ, слабої інформованості і власних комплексів, – це аналог Сталіна, якби 1939 року того якимсь чином вдалося усунути від влади, але він продовжував би діяльність у сибірській тайзі ще 20 років.
Отже, політична біографія Пол Пота через певний брак надійно встановленних фактів і величезні життєві лакуни у певному розумінні перетворилася на узагальнення, на таку собі роман-енциклопедію по диктаторах. А також на черговий вирок комунізму, кожен експеримент з побудови якого закінчуєтья завжди однаково – смертями мільйонів, зруйнованою країною, понівеченими долями і довгим періодом реабілітації (у Камбоджі цей процес триває досі).

Точно, всегда так, Вьетнам и Куба просто скрывают от нас свои поля смерти, вместе с Югославией и Румынией. А если серьезно - как-то уж очень общо и неубедительно - особенно если принять во внимание, что свергли Пол Пота просоветские вьетнамцы, а еще годы в джунглях красных кхмеров поддерживали китайцы и американцы. Реальность сложнее и интереснее неглубоких обобщений.

0 24.11.15

світ міняється. і китайці уже не ті, що у 80-ті, і сша не те. а от кожен комуністичний проект залишається незмінним.

+2 24.11.15

Простите, не уловил. Китайцы изменились, потому что у них уже не коммунистический проект? Вы это хотели сказать? Т.е. КПК не строит "социализм с китайскими характеристиками"?

0 24.11.15

знаєте, я пишу рецензію для себе. відкривати тут широку дискусію про ліві проекти, їхні успіхи я не буду.

+1 24.11.15

Понял, извините, меня ввело в заблуждение, что вы эту рецензию зачем-то опубликовали.

0 24.11.15

я для себе тут публікую.

+1 24.11.15