2 сентября 2022 г. 18:45

5 Спойлер Що там в тебе, у несвідомому?

Читав цю книгу 6 років тому, та зовсім не проникся. Мабуть книги розкривають себе у певному віці, тож тепер я прожив цю книгу разом з головним героєм. Можна сказати що цей роман був подорожжю у підсвідомість героя, ми разом з ним проходимо шлях виборювання свободи, шлях становлення чоловіка.

Людина не може побудувати своє найкраще "я" інакше як на руїнах колишнього.

Що ж, автор оголює перед нами найпотаємніші думки Чарльза Смітсона - аристократа з зазіханням на вченість. Цілу книгу ми спостерігаємо за метаннями його душі: від низьких та дріб'язкових думок до піднесено-божественних. У Чарльза в житті все складається на перший погляд прекрасно: багата наречена, успадкування магазину її батька, тихе та спокійне життя. Все як на картинці. От тільки Чарльзу у голову заповзає черв свободи, заражає яким його Сара Вудраф. Сара - гувернантка, про яку у містечку (Лайм-Реджіс) не дуже доброї думки, а саме: всі називають її повією французького лейтенанта. Як ми далі дізнаємось, повія з неї ніяка, адже вона виявиться цнотливою, а от з розумінням її психології усе буде набагато важче.

... нечесні дії легше виправдати, якщо вони відбуваються не заради себе, а в ім'я когось іншого.

I. Чарльз. Чарльз постає перед нами звичайним чоловіком з чоловічими потребами. З його минулого ми дізнаємося, що він ще той гуляка, а з теперішнього, що він має досить низьку самооцінку, яку заглушує зазіханням на вченість: збирає скам'янілості та захоплюється палеонтологією. Проблема Чарльза у тому, що він притворник. Він намагається виглядати вченим, хоча розуміє, що він і близько не вчений. Він намагається бути християнином, та у тяжкій ситуації шукає повію. Він бажав би бути великодушним, проте впадаючи у злість розбризкує отруту на всіх хто поруч. Чарльз - це хлопчик, одісея якого лише починається.

II. Сара. Розпочинає його шлях гувернантка Сара Вудраф. Вперше побачивши цю жінку, Чарльз не може забути сили у її погляді, сили, якої так бракує йому. Одного разу шукаючи скам'янілості, він натрапляє на сплячу Сару. Відтоді його світ перевертається, свобода хитає саму основу його світобачення. Цікаво, наскільки символічно, що знаходить жінку, яка переверне його життя, Чарльз шукаючи рештки стародавніх мертвих істот, та знаходячи серед них надто живу Сару. Можна сказати, що скам'янілості - це несвідоме Чарльза, ті звичаї, які були закладені у ньому з народження, а Сара - прозріння, яке поки ще спить. У образі Сари ми бачимо сильну жінку, яка всіма своїми діями перечить сталим нормам. Її самотність та траур - невід'ємна частина її свободи. Сара - жінка загадка, проте загадка лише для пересічної людини зі сталими соціальними нормами та конформністю у кожній клітинці тіла.

III. Індивідуація. Тепер хочу розповісти про тему, яку я виділяю найбільше у цій книзі. Індивідуація - це психологічний термін, який становить психічний еквівалент фізичного росту. Іншими словами - це процес становлення особистості. Як я вже згадував процес індивідуації Чарльза почався у пошуку скам'янілостей: він торкається несвідомого. Подорож у несвідоме одна з частин росту особистості, не пізнавши себе не пізнаєш світу. Далі до процесу росту додається жінка. Чоловік і жінка породжують симбіоз, у якому кожен з них подорожує дорогою самопізнання. Я впевнений, що у Сари були не менші душевні муки, ніж у Чарльза, під час переломного моменту у їх стосунках, проте бачимо ми лише злам особистості головного героя. Розвиток особистості неможливий без жертви. У випадку Чарльза - це була жертва стабільним майбутнім та статусом. Роблячи жертву Чарльз продовжує духовні пошуки: подорожує, пише поеми, багато читає. Проте йому потрібно зробити ще одну жертву - відпустити Сару з минулого. І знову вона йому допомагає вказуючи на неможливість їхніх стосунків. Вкінці ми бачимо Чарльза, який уже цільна та вільна особистість. Він розуміє, що у житті все підкорюється долі, а ми як кораблі лише здатні ловити хвилю.

Адже ми й почали з обману. А коли ступаєш на цей шлях, не так легко з нього зійти.

Ця книга змусила мене зробити подорож у своє несвідоме, та в якійсь мірі розкласти по полицям свою особистість.

Комментариев пока нет — ваш может стать первым

Поделитесь мнением с другими читателями!