8 декабря 2017 г. 23:21

Англосаксонская идея была великолепна. Нам казалось тогда, что уже забрезжило из будущего что-то такое, что изменит человеческий мир: создание мирового и такое состояние мира, где преступления, которые ясно определены, будут неотвержимо караться общими силами крупнейших держав.

Це пише німець, професор Карл Ясперс.

Книга починається з класифікації різновидів провини: кримінальна, політична, моральна та метафізична. Суб'єктами засудження, відповідно, є - суд, переможець, совість і Бог. Наслідком кримінальної провини буде покарання, наслідком політичної - підкорення (сам Ясперс пише "політична відповідальність", але ця фраза, без роз'яснень, має дуже туманне значення), наслідком моральної - покаяння з подальшим оновленням, наслідок метафізичної - переміна у самосвідомості. Крім того, види провини ще поділяються по тому, з якого напрямку здійснюється засудження, тобто "ззовні" чи "зсередини". У перших двох, кримінальній та політичній, засудження здійснюється ззовні - це означає, що людину можуть примусити відповідати та пожинати наслідки своєї провини. Тоді як у двох останніх, моральній та метафізичній, змустити прийняти наслідки провини людина може тільки сама себе, засудження здійснюється зсередини. Відповідно, вимагати покаяння - це безглуздо. В тому, що стосується внутрішнього засудження може допомогти тільки близька людина, якій не байдужа душа винуватця. В рамках такої класифікації веде свої роздуми професор Карл Ясперс і, мушу сказати, що це розмежування дійсно прояснює справу і дає підгрунтя для змісновної розмови. Якщо говорити окремо про аналіз феномену індивідуальної провини і взагалі, про сам стиль написання, то ця робота є досить непоганою.

Але, що цікаво, в кінці першої частини книги, в якому і наведена вищеописана схема, автор сам наголошує, що у всіх випадках, крім політичної вини, мова йде тільки про індивідуальну вину. Іншими словами, вимагати кримінальної відповідальності для цілого народу - це безглуздя, вимагати поканяння від цілого народу - це безглуздя в квадраті.

Абсурдно морально обвинять какой-либо народ в целом

Далі ще цікавіше, оскільки, судячи з усього, професор Карл Ясперс усю другу частину книги намагається спростувати свою тезу про абсурдність колективної провини, як моральної, так і метафізичної. Тут він, очевидно, користується тим, що сам є німцем, і тому його дуже цікавить душа співвітчизників, і тому він має таке право. Бачення книги, з цього моменту, вже залежить від упереджень самого читача: або це класичний зразок того, як німець ясним розумом усвідомлює усю моральну провину своєї нації, або це якась черга не дуже зв'язних суджень, в кращому випадку затьмарення думки, якщо не свідома підстава і махлювання. В кінці книги про "моральну провину німців" вде йдеться як про факт, поки не прямо, але це добре читається між рядками. Йдеться і про очищення і говориться, що це вибір (вибір чого?) та роздоріжжя, або до чистоти, або в муть. Ще Ясперс обіцяє німцям, після очищення, політичну свободу і відродежння духу німецього народу. Так і буде, він знає, книга написана у 1945, а зараз вже 2018 і німці вже очищені, аж до оскоплення я би сказав навіть. Що вийшло з цих обіцянок судіть самі.

На початку я не дарма навів цитату про "геній англосаксів", сама цитата вже з післямови 1963 року. На сторінках своєї роботи Ясперс явно захоплюється демократичними цінностями, говорить, що війна відтягнута Британією, оскільки Британія дуже не хотіла її, в той час же він і дорікає їм та цілому Західному світу в тому, що вони самі не напали і не знищили Німеччину ще у 1933, марить світовою державою, загальнолюдськими цінностями. Коротше, цікава книжка.