15 февраля 2017 г. 13:39

4 Головне – не перемога, а команда

У цієї книжки стільки різних нагород та відзнак, що не залишається сумнівів, чому вона стала улюбленою для багатьох дітей по всьому світу. Перш за все, через просто надзвичайної краси ілюстрації – це потрібно побачити, адже розповісти так, щоб передати весь захват від малюнків, не вдасться. Але і змісту не варто недооцінювати. Чесно кажучи, я була трохи вражена, коли прочитала і зрозуміла, що насправді книжка – про невдалу експедицію. Це трохи дивно, на перший погляд, погодьтесь. Зазвичай такі захопливі та красиві книжки написані про видатні історії успіху, щоб возвеличити героїчні подвиги, визначні перемоги…
На свій сором, я нічого не чула раніше ні про Шеклтона, ні про його експедицію до Антарктиди. І ось із книжки я дізнаюсь про його команду, тривалу підготовку до подорожі, про корабель та все оснащення на ньому і навіть про собак, які вирушили в мандрівку разом із людьми. Все це ніби готує читача до якогось грандіозного відкриття, урочистого та видатного. Але історія підходить до розв’язки, і Шеклтон так і не дістається омріяного Південного полюсу… Здавалося б, повне розчарування. Але такого відчуття немає. Знаєте, чому? Тому, що Шеклтон виявився вищим за егоїзм, за власні прагнення та мрії. Він прийняв рішення, перш за все, зберегти свою команду. І таки не втратив жодного члена експедиції ні в складній та виснажливій морській мандрівці, ні в тривалому крижаному полоні, ні за нестачі провіанту на рятувальних шлюпках після загибелі корабля. Адже справжні відкриття знаходять нас більше по дорозі до мети, ніж після її досягнення
Гадаю, дітям дуже важливо не нав’язувати ідею, що перемога – це головне, щоб у нас не виросло покоління самозакоханих егоїстів, готових йти по трупах заради досягнення власних цілей. Головне в пригодах – команда: дружба, підтримка та людяність, які проявляються у складних життєвих умовах.
«Я вибрав життя, а не смерть, для себе і своїх друзів... Я вірю, що нашою природою є досліджувати й пізнавати невідоме. Єдиною справжньою поразкою буде взагалі не досліджувати» (Ернест Шеклтон).