15 января 2024 г. 19:46

4 Чароўная жонка Амона

Егіпецкая гісторыя - напэўна, самая займальная з многіх вядомых мне. Дзіўная цывілізацыя Старажытнага Егіпта, тэхналогіі, істотна пераўзыходзячыя час, багі, фараоны, незлічоныя скарбы - вось тыя складнікі, што бударажаць розумы навукоўцаў і простых абывацеляў да гэтага часу. Немагчыма ўявіць сабе сучасны свет без пірамід у Гізе, а апавяданні пра праклён фараонаў існуюць і зараз. Ці не цудоўна, што цывілізацыя, адышоўшы ў нябыт,усё роўна застаецца на слыху?

Кніга не прэтэндуе на дакладнасць, але аўтар і не імкнецца адпавядаць рэальнасці. Зрэшты, каласальная праца па падборы матэрыялу ўсё роўна была праведзена і некаторыя моманты з кнігі задакументаваныя ў хроніках. Чытач не можа судзіць, ці рэальна існавала галоўная гераіня ці гэта прадмет фантазіі аўтара. Адно толькі можна сказаць - жанчына-фараон Хатшэпсут па вартасці з'яўляецца адной з найвялікшых старажытнаегіпецкіх кіраўнікоў.

І хай у кнізе ёй надаецца не так шмат увагі, прасачыць яе непасрэдны ўплыў на палітычнае жыццё ў краіне магчыма. За далікатнай знешнасцю "Чароўнай жонкі Амона" хаваецца сапраўдны кіраўнік "Душа Ра". Тронныя інтрыгі, упартае трыманне за ўладу і пры гэтым ваенныя экспедыцыі - вось што адрознівае праўленне Хатшэпсут.

Тутмос, таксама адзін з герояў кнігі, вырабляе ўражанне нейкага шэрага кардынала, які таемна ідзе да захопу ўлады. Яго з'яўленне ў кнізе не такое частае, але дзеянні будучага фараона дальнабачныя, хоць і аддаюць помстай за скрадзены трон.

Кніга прыадчыняе заслону таямніцы жанчыны-фараона, высоўваючы яе то як суровага кіраўніка, то як клапатлівую маці. Яе дзеянні вартыя ганьбавання, але немагчыма адмаўляць уплыў і на культуру. Таямніца жыцця Хатшэпсут, магчыма, так і застанецца таямніцай, але ледзь-ледзь зазірнуць скрозь прызму часоў XVIII дынастыі нам дазволена, хай і злёгку прыхарошана.