24 августа 2022 г. 21:37

5 Фантастична книга: напруга до кінця

Дуже сподобалося те, що роман використовує кількох оповідачів (включаючи майже всіх головних героїв) в ролі свідків однієї прекрасної історії, в якій замішані Анна Катерік та Лора Ферлі. Всі вони пишуть звіти про події, щоб дати читачам відповіді на конкретні питання: в чому таємниця Персіваля Глайда, як Анна Катерік пов'язана з іншими героями, хто батько Анни Катерік, в чому секрет графа Фоско (одного з головних злодіїв роману) та як Лорі відновити свою особу? Кожен оповідач-свідок має власний стиль, читати роман дуже цікаво. Кожен герой неповторний, індивідуально виписаний з усіма деталями. Історія не написана плавно, а хаотично, оскільки маємо справу з різними оповідачами, які описують події по мірі їх залученості до цих подій. Часові рамки можуть зміщуватися. Читач має змогу оцінювати ситуацію з різних сторін.

Роман видано ще 1860 року. Отже, це ранній приклад класичного трилера, детективної фантастики з головним героєм Волтером Хартрайтом, також це кримінальний, епістолярний та готичний роман.

В основу твору покладено гострий захоплюючий сюжет про злочин, який було скоєно заради грошей. Події відбуваються в основному в Англії, перша половина 19 століття. Це історія про те, що може витримати жінка і чого може добитися чоловік.

Дуже приємний хороший роман з щасливим кінцем, з атрибутами готичного роману: загадкова жінка в білому (чи то привид, чи то жива жінка), сімейні скелети в шафі, аморальний злодій, незаконні діти, таємний орден.

Деколи здавалося, що головний герой Хартрайт, не тільки вчитель малювання, а й професійний детектив, оскільки він керує процесом розслідування і сам намагається розгадати всі таємниці. Хоча Коллінз подає це як аматорські розшуки Хартрайта.

Новизна Коллінза, на мою думку, полягає в тому, що він вводить методично обґрунтовану слідчу роботу до готичного роману (зі схильністю останнього жанру до перенапружених емоцій та елементів жаху — у даному випадку, психологічних, а не надприродних). Сплітаючи разом це все з юридичними свідченнями героїв, роман геніально читається як розважальна таємниця і як справа в залі суду.

Основна тема роману — тривога за класовий статус і жахливі наслідки для жінок, які опиняються на шляху до фінансового забезпечення амбітного та/або відчайдушного чоловіка.

Раджу всім!