Krysty-Krysty

6 июня 2021 г. 17:17

Как несколько веков назад сказал Леонардо да Винчи, познавший красоту больше, чем кто-либо в мире, "даже самая маленькая из кошек - это шедевр".

Небольшая информационная книга о диких кошках. Вроде бы в век Википедии это уже не так актуально, но мне понравилась компоновка информации и обилие иллюстраций. Правильнее будет сказать, что эта книга опережает Википедию, поскольку она составлена ​​по подобному краткому и совершенному принципу.

Вся основная информация о кошках, отдельные главы посвящены львам, тиграм (наиболее подробно именно о львах и тиграх), леопардам, барсам, ягуарам, пумам, гепардам, рысям, сервалам и каракалам, мелким кошкам (в одной главе по паре абзацев, а то и предложений посвящено оцелотам, ягуарунди, манулам, пампасским, европейским кошкам). Где живут, как охотятся, на кого, живут ли семьей, сколько котят обычно рождается и как долго живут с матерью, отношения с человеком (что интересно, человек может быть редким блюдом, полным игнором или... другом).

Помимо чистой информации включены фрагменты художественных произведений, охота на льва Хемингуэя, «Тигр» Блейка, про леопарда от Бальзака (как кошка завела себе человека), про пуму от Купера. Обычно это печальные истории с трагическим для кошек финалом. Вот Блейк молодец))

Очень много картинок, к сожалению, в печальном качестве. Оригинальные иллюстрации в старой советской печати размыты и нечетки. К этому добавляется искажение экрана. Хорошо, что книгу я не скачивала, а читала с монитора. Забавно, что иногда дается как бы нарезка кадров из фильма. Качество таких маленьких картинок нулевое, но в современной публикации это было бы прикрепленное видео.

На какой возраст рассчитана книга, я не знаю, видимо, средние или старшие школьники, в ней спокойно, безэмоционально говорится о спаривании животных (вроде бы широко известно о сексуальной ненасытности львиц во время течки).

Книга частично устарела, она слишком оптимистична, количество крупных кошек из-за безжалостной деятельности человека уменьшилось намного больше, чем написано, как и стада копытных животных - корм. Все очень печально.

Что мне было интересно:

* В мире мало крупных кошек, но есть много (более 30 видов) мелких. Это те еще приспособленки, выживают в самых различных климатических условиях, в снегу и в пустынях.

* В Австралии нет диких кошек! Несчастная, забытая Богом земля.

* Гепарды просто пусеньки. Они легко приручаются, ласковы, умны, с ними устраивали королевские охоты. Неизвестно случаев, чтобы они нападали на человека.

* Удивительно - тигры могут убить и съесть гепарда. И не жалко им котика! Но они вообще всякую гадость жрут.

Изучение одной бенгальской популяции выявило меню из трех видов оленя, диких быков, домашних коров, буйволов, обезьян кабанов, медведей, рысей, барсуков, волков, ящериц, змей, лягушек, крабов, рыбы, саранчи, термитов, падали, травы, а в редких случаях и почвы. Известны случаи нападения тигра на крокодилов, питонов, леопардов и даже - если он долго голодал - на других тигров.

_____________________________________________

Па-беларуску коцікі...

Невялікая інфармацыя кніга пра дзікіх котак. Здаецца, у век Вікіпедыі яна не такая і актуальная, але мне спадабалася кампаноўка інфарацыі і багацце ілюстрацый. Правільней сказаць - гэтая кніга апярэдзіла Вікіпедыю, бо складзеная паводле падобнага лаканічнага і дасканалага прынцыпу.

Даюцца ўсе асноўныя звесткі пра каціных, асобныя часткі прысвечаны львам, тыграм (пра львоў і тыграў мо найбольш падрабязна), леапардам, барсам, ягуарам, пумам, гепардам, рысям, сервалам і каракалам, дробным кошкам (у адной частцы па пару абзацаў, а то і сказаў аддадзена ацэлотам, ягуарундзі, манулам, пампаскім, еўрапейскім коткам). Дзе жывуць, як палююць, на каго, ці жывуць сям'ёй, колькі кацянятаў звычайна нараджаецца і колькі яны жывуць з мамкай, стасункі з чалавекам (цікава, што чалавек можа быць рэдкай стравай, поўным ігнорам або... кампаньёнам і сябрам).

Акрамя чыстай інфармацыі ўключаныя ўрыўкі мастацкіх твораў, паляванне на льва ад Хэмінгуэя, "Тыгр" Блэйка, пра леапардаў ад Бальзака (як коцік завёў сабе чалавека), пра пуму ад Купера. Звычайна гэта сумныя гісторыі з трагічным для коцікаў фіналам. Вось Блэйк малайчына)

Шмат карцінак, на жаль, у сумнай якасці. Першапачатковыя ілюстрацыі ў старым савецкім друку размытыя і нярэзкія. Да гэтага дадаецца экраннае скажэнне. Добра, што я не стала спампоўваць кнігу, а чытала з манітора. Пацешна, што часам даецца як бы нарэзка кадраў з фільма. Якасць такіх дробных карцінак нулявая, але ў сучаснай публікацыі гэта было б далучанае відэа.

На які ўзрост разлічаная кніга, не ведаю, відаць, сярэднія школьнікі, мяркуйце з таго, што ў ёй цалкам спакойна, безэмацыйна апісаныя асаблівасці спароўвання жывёлаў (ужо, здаецца, шырока вядома пра сэксуальную ненажэрнасць ільвіцаў у перыяд цечкі).

Кніга часткова састарэла, яна занадта аптымістычная, колькасць вялікіх каціных праз бязлітасную чалавечую дзейнасць скарацілася значна больш, чым напісана, як скараціліся і статкі капытных - харчаванне. Усё вельмі сумна.

Цікавыя для мяне рэчы:

* У свеце мала вялікіх катоў, але багата (больш за 30 відаў) дробных котак. Яны яшчэ тыя прыстасаванкі, выжываюць у самых розных кліматах, і ў снягах, і ў пустэльнях.

* У Аўстраліі няма дзікіх котак! Няшчасны, забыты Богам край.

* Гепарды - проста пусенькі. Яны лёгка прыручаюцца, ласкавыя, разумныя, з імі ладзіліся царскія паляванні. Невядома выпадку, каб яны напалі на чалавека.

* Дзівосна - тыгры могуць упаляваць і з'есці гепарда. І ім не шкада коціка! Але яны ўвогуле жаруць усялякую гадасць.