Вашему вниманию предлагается сборник стихов белорусского поэта Максима Танка, среди которых "Рассвет над Нарочью", "В день праздника песни", "Старый мост", "Печь", "Незабываемое" и др.
Издательство: Беларусь

Torvald5

14 августа 2019 г. 14:10

Сёння мы ведаем паэзію Максіма Танка ў яе хрэстаматыйным варыянце. Адабраную для найноўшых выбраных самім аўтарам, укладальнікамі, рэдактарамі. Зусім інакш выглядаюць зборнікі паэта сярэдзіны ХХ стагоддзя. У іх досыць шмат ідэалагічных вершаў - пра партыю, камунізм і савецкую ўладу. Хаця ў тагачасных маладых паэтаў - Уладзіміра Караткевіча, Рыгора Барадуліна, Рыгора Семашкевіча, Анатоля Сербантовіча - такіх вершаў або зусім няма, або яны ў іншай танальнасці, без пафасу і плакатнай рыторыкі.

Вось і ў зборніку Максіма Танка "Мой хлеб надзённы" нямала ідэалагіяных вершаў. Прычым напісаны яны досыць халтурна і прамалінейна.

Красуйся, Савецкая наша Радзіма! Хай славіцца век тваё гордае імя! Хай рэе над намі твой сонечны сцяг!

Але, калі мы прыгадаем біяграфію Максіма Танка, дык пабачым, што гэта…

Мой хлеб насущный

Перевод: Яков Хелемский, Александр Прокофьев, Константин Алтайский

Год издания: 1965

Танк, М. Мой хлеб насущный. Новые стихи. Минск, «Беларусь», 1965г. 208 с. с илл.
Твердый переплет.
Тираж: 27000 экз.
Формат: 70x108/32 (130х165 мм)

Жанры:  Поэзия

Теги:

Torvald5

14 августа 2019 г. 14:10

Але, калі мы прыгадаем біяграфію Максіма Танка, дык пабачым, што гэта…