Nina_M

9 августа 2018 г. 20:40

Жіночий роман від класика української літератури. Тому що чоловічий у нього - знамениті "Воли" . А тут він начебто вліз у жіночу шкіру, сам пережив усе, що і його героїня. Попри те, що доля в неї ох яка непроста. Перш за все через непокірність її батьків. Там іще не спрацьовував принцип, що діти не відповідають за батьків (щиро кажучи, він ніколи й не спрацьовував, навіть коли про те кричали на кожному кроці). А до всього ще додалася брехня у всіх її проявах (брехали переважно чоловіки, брехали брудно й багато). Я навіть пожалкувала про відсутність бюрократії в ті часи - вірили на слово, не вимагали жодних доказів. До слова, вірили чоловікам. Жінки ж були безправні та слабкі, при цьому не надто й ідеалізовані автором: слабкодуха Пріська не боролася за своє та доччине життя, а Христя так раділа обновкам, які отримала після батькової смерті!
Автор закидає читача в далеке позаминуле століття й жахає реалістичністю - замежевою бідністю та тим, як легко й непомітно можна опинитися попід тином.
Книга, на жаль, актуальна й нині.

Для тех, кто читает на русском

Женский роман от классика украинской литературы. Потому что мужской у него - знаменитые "Волы" . А здесь он как будто влез в женскую кожу, сам пережил все, что и его героиня. Несмотря на то, что судьба у нее ох какая непростая. Прежде всего из-за непокорности его родителей. Там еще не срабатывал принцип, что дети не в ответе за родителей (честно говоря, он никогда и не срабатывал, даже когда о том кричали на каждом шагу). А ко всему еще добавилась ложь во всех ее проявлениях (врали преимущественно мужчины, врали грязно и много). Я даже пожалела об отсутствии бюрократии в те времена - верили на слово, не требовали никаких доказательств. К слову, верили мужчинам. Женщины же были бесправные и слабые, при этом не слишком и идеализированные автором: слабая духом Приська не боролась за свою и дочкину жизни, а Христя радовалась обновкам, полученные после смерти отца!
Автор забрасывает читателя в далекий позапрошлый век и пугает реалистичностью - запредельной бедностью и тем, как легко и незаметно можно оказаться под забором.
Книга, к сожалению, актуальна и сегодня.

Книга прочитана в рамках игры "Игра в классики". Тур 10.
Книга прочитана в группе "Читаємо українське!"
Тема: "Класична література".