marijz

21 января 2018 г. 16:39

Sincer, am cumpărat cartea asta pentru că mi-a plăcut la nebunie coperta. Pare așa... magică. Și cartea s-a dovedit a fi magică. Deși nu așteptam foarte multe de la ea.
Se povestește istoria unei familii unde fetele se nasc cu un "dar" al lor. Una poate face mâncare delicioasă cu ajutorul diferitor flori (flori care au diferite proprietăți: ajută să vezi noaptea, ridică dispoziția, cumințeşte copiii, te face melancolic, ajută să înțelegi lucrurile ascunse etc.); alta poate în orice moment să se apropie de vreo persoană pentru a-i da un lucru de care va avea aceasta ulterior nevoie; a treia poate povesti niște lucruri foarte intime despre un om necunoscut numai văzându-i părul și modul în care este acesta aranjat etc. Este vorba despre familia Waverley. Și femeile din această familie nu prea sunt iubite în orașul lor. Oamenii le numesc "stranii" și preferă să nu prea contacteze cu ele. Deși, după cum se poate observa, majoritatea familiilor din oraș au în fiecare generație câte un reprezentant-doi care, la fel, au un așa-zis "dar", câte un lucru specific anume acestei familii (femei experte în sex; bărbați cu o putere fizică nemaipomenită; tineri care se îndrăgostesc și se căsătoresc doar cu femei mai în vârstă decât ei etc.).
Nu vreau să vorbesc despre subiect, dar pot spune că nu m-am putut rupe de la carte până când nu am întors ultima pagină.
Romanul e plin de magie, romantism, denumiri și descrieri de bucate absolut delicioase (numai jeleul de mentă cu petale de liliac și trandafir cât face!), căldură, dar înțelegeți că nu a putut să lipsească și un erou negativ? Mai pe scurt - o bucurie pentru fetițele mari! Recomand din tot sufletul.
P.S. Mărul din grădină e cam periculos - aruncă cu mere în oameni, fură fotografii și sperie chiar și criminalii. Așa că fiți atenți la dânsul. Și țineți minte - niciodată nu gustați din fructele lui! Ceea ce vă vor arăta ar putea să nu vă placă. Sau ar putea să vă facă cel mai fericit om din lume. Totul depinde de destinul vostru.